Abdüllatif Şener parti oluşumu sinyalini Sivas'ta verdi

Abdüllatif Şener parti oluşumu sinyalini Sivas'ta verdi.15699
  • Giriş : 18.04.2008 / 04:42:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 09:22:43

Başbakan eski yardımcısı Abdüllatif Şener, yeni siyasi oluşum sinyalini memleketi Sivas'ta verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de yeni bir siyasi oluşumun gerekliliğinin altını çizen, halkın bu yeni oluşumun başında kendisini görmek istediğini belirten Şener, "Siyaset tarzı ve biçimiyle ilgili yeni beklentiler ve talepler var. Ancak bu gelişmeler ve Türkiye genelindeki bu dalganın düzeyi benim beklememi gerektiriyor" dedi.

22 Temmuz seçimlerinde aday olmayarak TOBB Ekonomi Üniversitesi'nde öğretim elemanı olmayı seçen, Başbakan Eski Yardımcısı Doç. Dr. Abdüllatif Şener, 265 gün sonra memleketi Sivas'a geldi. Şener, Özel Hareket Şube Müdürlüğü önünde Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ve çok sayıda vatandaş tarafından sloganlarla karşılandı. Yaklaşık 300 araçlık konvoyla şehir turu atan Şener, daha sonra Ticaret ve Sanayi Odasına geldi. Burada gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Şener, Türkiye'nin çok önemli sorunlarının olduğunu vurguladı. Her ne kadar iki üniversitede ders verse bile günlük siyasi gelişmeleri takip ettiğini kaydeden Şener, insanların birden eski alışkanlıklarını bırakamadığını söyledi.

Bugüne kadar siyasete dair kaygı ve heyecan taşıdığını, siyasetle ilgili değerlendirmeler yaptığını kaydeden Abdüllatif Şener, "İyi şeyler yapılsın, yanlışlar olmasın diye açıklama yapıyorum bundan sonra da konuşmaya devam edeceğim." dedi. AK Parti kapatma davasıyla ilgili bir soru üzerine Şener, parti kapatmaya karşı olduğunu dile getirdi. Şener, parti kapatmaların Türkiye'nin siyasi hayatına olumlu yansımadığını belirtti. Her partide doğru ve yanlışların olabileceğini anlatan Şener, Avrupa ülkelerindeki asırlık partileri örnek gösterdi. Abdüllatif Şener, "Mecliste grubu bulunan partilere baktığınız zaman AK Parti 7 yıl, CHP, MHP 15, DTP de 3-5 yıllık parti. Avrupa ülkelerinde ise 100-150 yıllık partiler var. Parti kapatılması Türk siyasetine bir şey kazandırmaz. Yine de Türkiye bir hukuk devletidir. Ve yargıya güvenmek gerekir" diye konuştu.

"HALK YENİ SİYASİ OLUŞUMUN BAŞINDA BENİ GÖRMEK İSTİYOR"

Farklı bir siyaset anlaşına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Abdüllatif Şener, yeniden siyasete girme sinyalleri verdi. Bu yeni oluşumda kitlelerin kendisini adres gösterdiğini kaydeden Şener, şunları söyledi: "Farklı bir siyasi anlayışı yerleştirmeye çalıştığım herkes tarafından biliniyor. Toplumsal talep önüme yeni bir beklenti çıkarırsa gereğini yaparım. Siyaset sadece siyasi aktörlerin isteğiyle olmaz. Onu var kılan şey halkın talep ve istekleridir. Vatandaşın beklentileri ortaya hangi talebi çıkarırsa orada beni görürsünüz."

Vatandaşın beklentisinin ne yönde olduğu şeklindeki bir soruya Şener, halkın yeni bir siyasi oluşum beklediğini belirterek, bu oluşumun başında ise kitlelerin en fazla telafuz ettiği kişinin kendisi olduğunu söyledi. Şener: "Siyaset tarzı ve biçimiyle ilgili yeni beklentiler ve talepler var. Bu yeni beklenti ve talepler benim ismimle birlikte yaygınlık kazanıyor. Ancak bu gelişmeler ve Türkiye genelindeki bu dalganın düzeyi benim beklememi gerektiriyor. Bu talebin daha olgunlaşması ve güçlenmesi gerekir. Bir yeni siyaset anlayışına zemin verecek onu güçlü kılacak halkta bir beklenti meydana gelirse, o beklentiyi cevaplandırırım" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious