Abdüllatif Şener'in arkasındaki gizli güç kim?

Abdüllatif Şener'in arkasındaki gizli güç kim?.8301
  • Giriş : 17.07.2008 / 10:08:00

Yeni parti kurma hazırlığında olan Şener'in ardında kim var?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşte bu ilginç sorunun cevabı aslında herkesi şaşırtıyor..!
Ak Parti'den geçtiğimiz hafta istifa eden ve kendisini Anadolu yollarına atan Abdullatif Şener'in, kurulacak partide sadece yol açıcı bir görev üstlendiği iddia edildi.

İddianın sahibi bir gazeteci. İşte o isim Şener'le ilgili öyle bir iddia ortaya attı ki doğruluğu halinde Ankara'daki siyaset dengeleri bir hayli karıyacağa benziyor...

"Yeni Oluşum" hareketinin ilk adamı Abdullatif Şener değil. Bu iddiayı destekleyen en önemli veriler ise Şener'in Anadolu gezisinde ortaya çıkıyor. Şener'i hem Konya'da hem de Denizli'de iş adamları karşılıyor ve bunların herbiri önemli derneklerde yönetici konumunda. Konya ziyareti el altından Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez desteklerken Denizli'de bu isim Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı İbrahim Tan'ın işaret ediyor.

Bu önemli ayrıntıları bugünkü köşe yazısında kaleme alan, Sabah gazetesinden Mahmut Övür, Şener'in ardındaki ismin ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olduğunu iddia etti. İşte Övür'ün iddiaları;

'Yeni Oluşum'un birinci adamı kim olacak?

(...) Şener'in çıkışı daha çok "konjonktürel fırsatçılık" olarak niteleniyor.
Tıpkı her darbe öncesi veya sonrasında ortaya çıkan yeni siyasi oluşumlar gibi... (...)Siyaset kulislerinde bu çevrenin iki farklı hesabı olduğu konuşuluyor. İlk hesaba göre, AK Parti'nin kapatılıp, lider kadrosuna siyasi yasak gelmesiyle büyük kopmalar yaşanacak ve Şener'in partisine yoğun ilgi olacak. Bu hesabın zayıf olduğu, Şener'in yanına bir tek kişi bile almadan istifa etmesiyle anlaşıldı.

Hisarcıklıoğlu mu, Şener mi?

Gelelim ikinci hesaba...
İkinci hesabın odağında klasik merkez sağ ve biraz da merkez sol var.
Son dönemlerdeki gizli ve özel görüşmelere bakınca da "yeni oluşum hareketi" ağırlıkla merkez sağ ekseninde şekillenecek.
İşte bu noktada TOBB ve ticaret odaları faktörü öne çıkıyor. Aslında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ATO Başkanı Sinan Aygün'ü sahiplenen konuşması bu siyasallaşma sürecinin ilk işaretiydi.

Bir siyasetçi şöyle diyor:
"Hisarcıklıoğlu, Sinan Aygün olayından sonra AK Parti ile bağını kopardı. Bir anlamda bu olay bahane oldu. Yeni oluşuma giden süreç böyle başlatıldı."
Hedef belli, odalar ekseninde yeni bir toplumsal dalga yaratmak. Zaten Abdüllatif Şener'i illerde karşılayanlara bakınca odaların ağırlıkta olduğunu görmemek mümkün değil.

(...)Nasıl ki, Ergenekon Çetesi'yle ilgili her yerde "Birinci adam kim" sorusu soruluyorsa, ilginçtir Abdüllatif Şener'in çıkışıyla gündeme gelen "Yeni Oluşum Hareketi" yle ilgili de aynı soru soruluyor.

Acaba hareketin birinci adamı kim?

Doğrudur, siyaset yolculuğuna Şener çıktı, şehirleri o dolaşıyor ama nedense kimse "Hoca"ya birinci adam gözüyle bakmıyor.

İşi yakından izleyen bir siyasetçi bu durumu şöyle açıklıyor:
"Hocaya birinci adam olarak bakmıyoruz çünkü birinci adam hoca değil Rifat Hisarcıklıoğlu'dur. Hoca bir anlamda yol açıcı görevi yapıyor. Zamanı geldiğinde her şey yerli yerine oturacak."

Bu da şunu gösteriyor, Hisarcıklıoğlu ve Şener yukarıda da belirttiğimiz gibi AK Parti tabanından çok, DYP, Anavatan hatta CHP'nin tabanına hitap edecek. Böylece yeni kavgaların adresi yine eski siyaset merkezleri olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*