ABD'ye ‘'Çeneni kapa'' cevabı

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Çin'in askeri büyümesini derin endişeyle karşılayan ABD'ye Çin'den sert cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BBC radyosuna konuşan Şa, ABD yönetiminin söz konusu ilgisinin yanlış yorumlamalara sebebiyet verdiğini belirterek, ''ABD için en iyisi çenesini kapatmak, sakin olmak. Bu çok çok iyi olacaktır.'' diye konuştu. Şa, dünyanın Çin'in ekonomik ve askeri gücünün büyümesinden endişe etmesine gerek olmadığını ifade ederek, ''Çin esasında barış seven bir ulustur.'' dedi. Çin'in askeri yapılanması kimseye tehdit değildir.'' diyen Şa, bunun Çin'in meşru ve yasal bir hakkı olduğunu ifade etti.

Çin, 2.3 milyon askeri ile dünyanın en büyük ordusuna sahip bulunuyor. Pekin yönetimi, askeri harcamalarını yüzde 10'lara çıkarınca, bu durum komşu ülkeler ve ABD tarafından endişeyle karşılanmıştı. Asya Pasifik bölgesinin güvenliğinden kendini ''sorumlu'' sayan ABD'nin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Pekin'in savunma önceliği, askeri bütçe ve nükleer silahları konusunda daha açık olması gerektiğini söylemişti.

ÇİN'İN ASKERİ HARCAMALARI GEÇEN YIL 30,5 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Çin'deki resmi istatistiklere göre, Çin'in askeri harcamaları geçen yıl 244,6 milyar Yuan (30,5 milyar ABD Doları)'e ulaştı. Bu rakam, ABD'nin savunma bütçesinin yüzde 7'sini oluşturuyor. 2005'te 420 milyardan fazla askeri harcama yapan ABD'nin kişi başına düşen askeri harcamaları ise Çin'in 60 katı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious