ABD'ye değil, savaşa karşıyız!

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

George W. Bush ve eşi Laura Bush, yarım saat arayla Erdoğan ve eşine Amerikan karşıtlığının nedenini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Beyaz Saray'da yarım saat arayla gerçekleşen Başkan George W. Bush - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Laura Bush - Emine Erdoğan buluşmalarının ortak konusu Türkiye'de yükselen "Amerikan karşıtlığı" idi. Bush Erdoğan'a, first leydi Laura Bush da Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'a aynı soruyu yönelttiler: "Türkiye'de ABD karşıtlığı neden bu kadar yüksek?"
Türkiye'de son yıllarda giderek artan Amerikan karşıtlığının Bush tarafından da yakından takip edildiği önceki gün Erdoğan ile yaptıkları görüşmede ortaya çıktı. İki lider arasında 1 saat 40 dakika süren görüşmede Bush, Erdoğan'a, "Anti - Amerikancılığın Türkiye'de bu kadar yaygın olmasının nedeni nedir?" sorusunu yöneltti.
ABD liderinin sorusunu dikkatli ve ABD yönetimini suçlamaktan kaçınan bir üslupla yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:

Kilit PKK
"Ben Tükiye'de ciddi manada bir anti - Amerikancılık olduğunu sanmıyorum. Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan hadiseler, zaten savaşa karşı hassasiyeti olan halkımızda menfi etki yaratıyor. Türk halkında genelde savaşa karşı bir hissiyat vardır. Bunda PKK terörünün de rolü var. PKK ile mücadele konusunda ABD'nin Türkiye'ye destek vermesi ve PKK ile mücadelede bazı somut adımlar atılması durumunda, Türk kamuoyu bu gelişmeyi de takdir edecektir."

Baba - kız ağız birliği yaptı
Erdoğan, Bush'a bu yanıtı verirken, birkaç oda ileride Laura Bush'un neredeyse aynı kelimelerle dile getirdiği merakını, Sümeyye Erdoğan babasıyla benzer sözleri kullanarak giderdi. Annesinin, Laura Bush ile yarım saatlik buluşmasına katılan Sümeyye Erdoğan, first leydinin, "Türkiye'de bir anti - Amerikan hissiyat var mı?" sorusuna, "Halkımız ABD'ye ya da halkınıza değil, ama savaşa karşı bir hissiyat içindedir" yanıtını verdi.

Yakın hissediyoruz
Türk halkının geleneksel olarak yabancılara sıcak duygular beslediğini ve kendisini Amerikan halkına yakın hissettiğini belirten Emine Erdoğan da, halkın hassasiyetlerinde, dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen olumsuz görüntüleri basında görmesinin etkisi olduğunu belirtti. Emine Erdoğan, "Türkiye demokratik bir ülke. Basını engelleme girişimimiz tabii ki olamaz" dedi.

Laura Bush tutanak tutturdu
Emine Erdoğan'ın, kızı Sümeyye Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un eşi Gülgün Şensoy ile birlikte gittiği görüşmede, Laura Bush'un yanında bulunan bir ABD Dışişleri yetkilisinin görüşmenin tutanaklarını tuttuğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious