ABD'ye göre silahlar Irak ordusunun

ABD'ye göre silahlar Irak ordusunun.74381
  • Giriş : 17.07.2007 / 11:01:00

Abdullah Gül, ABD'den gelen silah açıklamasını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'lilerin terör örgütü PKK'ya kesinlikle silah vermediğini, ancak Irak ordusuna verdikleri silahlardan ''çeşitli sebepler''le PKK'nın eline geçenler olabileceğini belirttiklerini söyledi.

Gül, İran'la yapılan doğalgaz anlaşmasına Amerikalıların gösterdiği tepkiyi ise "Burada söz konusu olan Türkiye'nin çıkarı" şeklinde yanıtladı.

İki PKK itirafçısının "PKK'ya Amerikan araçları ile silah getirildi" iddiasına Washington'dan ilk yanıt geldi.
Ankara Sincan'daki seçim çalışmalarının ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Amerikalıların resmi, açık bir şekilde silah götürebileceklerini tahmin etmediğini ancak her ihtimali araştırmaları gerektiği"ni belirtti.

"ABD zaten kredi kaybetti"

Gül, Amerikalıların "Terör örgütüne böyle birşey vermek asla mümkün değil. Ama Irak'a verdiğimiz silahlarda çeşitli sebeplerle para veya etnik-ideolojik bağlarda bir kontrolsüzlük olabilir, bunu da çok sıkı takip edeceğiz" dediğini aktardı.

Dışişleri Bakanı, Amerikalıların bu konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini, zaten Türk toplumu nezdinde çok büyük kredi kaybettiklerini söyledi.

Gül, ABD'nin Irak'tan çekilirken Türkiye'nin limanlarını ve üslerini de kullanabileceğini ancak şu ana kadar kendilerine böyle bir talebin gelmediğini belirtti.

İran'la enerji anlaşması

Türkiye'nin İran ile yaptığı doğalgaz anlaşmasına ABD'den gelen tepkiyi de değerlendiren Gül, yapılanın Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olmadığını söyledi.

Gül, "İran'la alışveriş yapanlara bakarsanız, önce onları sorgulamanız gerekir. Önemli olan bizim çıkarlarımızdır" dedi.

Dışişleri Bakanı, Rusya'nın AKKA'yı askıya almasına yönelik bir soruya karşılık olarak da dünyada yeni bir silahlanma yarışının başlayabileceğini ifade etti.

Milliyetçilik tartışması

Gül, Türkiye'deki ulusalcı hareketlerin AK Parti'nin yaptığı reformlardan güç bulduğunu, Türkiye'deki milliyetçiliğin Batı milliyetçiliği gibi olmadığını, ancak son dönemdeki ulusalcılığın Batı tipi olduğunu belirtti. Gül, Batı tipi milliyetçiliğe de Hitler, Mussolini tarzı milliyetçilikleri gösterdi.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious