ABD'ye K. Irak için Talabani desteği

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

(KYB) Washington temsilcisi Kubad Talabani, ABD'nin Irak'taki askeri güçlerini yeniden konuşlandırmaya karar vermesi durumunda bu güçlerin kuzey Irak'a yerleştirilmesini destekleyeceklerini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ortadoğu Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunun Washington'da düzenlediği yıllık konferansta konuşan Kubad Talabani, "Irak'taki ABD ordusunun ülke içinde yeniden konuşlandırılması durumunda, bu güçlerin kuzey Irak'a gönderilmesinin anlamlı olacağını" kaydetti. Talabani, "bu bölgedeki Kürtlerin Amerikan yanlısı olduğunu ve ABD birliklerini memnuniyetle karşılayacağını" ifade etti.

Öte yandan, esbaşkanlığını eski dışişleri bakanı James Baker'in yaptığı Irak Çalışma Grubu'nun gelecek ay açıklayacağı Irak'a ilişkin politika değişikliği önerileri raporunda, ABD güçlerinin kuzey Irak'a konuşlandırılması yönünde bir teklifin yer alıp almayacağı tartışılıyor.

Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunun başkanı Richard Haass, bir panelde yaptığı konuşmada, bu konunun raporda yer almasını beklediğini söyledi.

Haass, "Asker sayısının bir miktar azaltılması, bazı birliklerin yer değiştirmesi, operasyon düzenlemekten çok danışmanlık hizmetine ağırlık verilmesi, olası bir Türk-Kürt çatışmasına karşı bazı birliklerin kuzeye kaydırılması ve batıda Suriye'den sızmaların engellenmesi konuları, sanırım raporda yer alır" diye konuştu.

Başkan George W. Bush, Irak Çalışma Grubu'nun raporundaki önerileri ciddiyetle inceleyeceğini belirtiyor.
Bu arada Ortadoğu Enstitüsü'nun konferansında konuşan, Irak'ın işgalinin ardından kısa süre koalisyonun yöneticiliğini yapan emekli general Jay Garner da her durumda ABD'nin kuzey Irak'a en az iki tugay asker konuşlandırmasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious