ABD'ye kafa tutan imam

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

ABD yönetimine dava açan ilk kişi olan Konyalı eski imam İbrahim Türkmen, ifade vermek üzere özel vize ile ABD'ye davet edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de 11 Eylül saldırısının ardından insanlık dışı muamele gördüğü gerekçesiyle ABD yönetimine dava açan ilk kişi olan Konyalı eski imam İbrahim Türkmen, 4.5 yıldır devam eden davada ifade vermek üzere özel vize ile ABD'ye davet edildi. Türkmen, ABD'de insan hakları konusunda çalışma yapan bir derneğin avukatları aracılığıyla takip ettiği davada 10'dan fazla avukatla çalıştı. Türkmen, 'Avukatlarım aracılığı ile yaptığım görüşmeler sonunda ABD yaptığı davetle bana diplomatlarınkine benzeyen özel bir vize verdi. 6 Ağustos sabahı uçakla ABD'ye gidiyorum. Pazartesiden çarşambaya kadar üç gün süreyle New York Brooklyn Federal Mahkemesi'nde ifade vereceğim' dedi.

100 DOSYA DAHA VAR

New Jersey Passaic Ceza-evi'nde yaşadığı işkenceleri anlatacağını ifade eden Türkmen, şunları söyledi:

'Etnik ve dinsel ayırımcılık yaptıkları için ABD Adalet Bakanı John Ashcroft ve FBI Başkanı Robert Mueller aleyhine New York Brooklyn Federal Mahkemesi'nde açtığım davayı kazanırsam benimle aynı işkenceleri yaşayan insanlara da örnek olacağım. Benim gibi kötü muameleye maruz kalan 100'e yakın kişinin dosyası da dava için hazır bekliyor. Bu dava bizim lehimize sonuçlanırsa emsal teşkil edecek.''

Davayı kazanırsa 1.5 milyon dolarlık tazminat alabileceğini belirten Türkmen, 'Şimdi hayatım boyunca unutamayacağım kötü günleri yaşadığım ve elleri kelepçeli uçağa bindirilerek sınırdışı edildiğim ABD'ye tekrar dönüyorum. Ama bu sefer maruz kaldığım kötü muameleleri anlatmak için verilen özel vize ile...'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious