ABD'ye kalsa, İran'la savaş çıkacakmış

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Esir krizinde ABD Britanya'ya İran'a askeri operasyon önermiş. Devrim Muhafızları üslerine taciz uçuşu düzenlemek önerilerden biri

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran ile Britanya arasında nihayete ermesiyle dünyanın rahat bir nefes aldığı esir krizi, Bush yönetimine kalsa savaşa dönüşebilirmiş. Guardian, Washington'ın İran'ın esir aldığı 15 Britanya askerini kurtarmak için askeri operasyon önerdiğini, ancak Londra'nın bunu reddettiğini yazdı. Buna göre, 23 Mart'ta başlayan esir krizinin ilk günlerinde Britanyalı diplomatlar askerlerin nerede tutulduğuyla ilgili Tahran'dan bilgi alamazken, Pentagon şu öneride bulunmuş: "Sizin için yapmamızı istersiniz?" Amerikalıların sunduğu 'çok gizli askeri seçenekler listesi'ndeki önerilerden biri ABD savaş uçaklarının İran Devrim Muhafızları'nın üsleri üzerinde saldırgan devriye uçuşları yapması. Sadece bu seçenek bile savaş çıkmasına yetebilirdi.
Britanya hükümeti 'En hayırlısı sizin bu işin dışında durmanız' diyerek öneriyi reddederken, ABD'den Basra Körfezi'ndeki dev tatbikatını bitirmesini ve Başkan George W. Bush'un soğukkanlı üslup kullanmasını istemiş. Devrim Muhafızlarına yakın İranlı bir kaynak, gazeteye, "Aynı olay İranlılarla Amerikalılar arasında yaşansaydı kazara savaş çıkardı" dedi. Blair hükümeti ise, esirlerin nerede yakalandığından hiç de iddia ettiği kadar emin olmadığından, Irak sularında yakalandıklarına dair haritanın çiziminde Irak hükümetinin yardımını almış.
İran'dan dönen 15 askerden biri olan 21 yaşındaki Joe Tindell, esirliğin ilk evresinde elleri, gözleri bağlı yüzleri duvara dönük dururken arkalarında İran askerlerinin silah şakırtılarını duyunca kurşuna dizileceklerini sandıklarını, hatta içlerinden birinin boğazının kesildiği yanılsamasına kapıldığını anlattı. Askerlerden biri, "Bize ateş edecekler, bir şeyler yapın" diye bağırmış.
Tahran bu suçlamaları yalanladı. Esirlerin bu anlatımına karşın İran'ın Londra Büyükelçisi Resul Movahedyan, Financial Times'a "Biz iyi niyetimizi gösterdik, olumlu yanıt sırası Blair hükümetinde" dedi. Britanya'nın etkisini kendilerine yardımcı olmak için kullanmasından memnuniyet duyacaklarını söyleyen İranlı elçi, ABD'nin Irak'ta esir aldığı beş İranlının bırakılması ve İran'ın uranyum zenginleştirme hakkının tanınmasına atıf yaptı.

'Britanyalıları tek askerimizle yakaladık'

Ama Britanya askerlerinin can kaybı vermemek için İran'a teslim oldukları anlatımıyla Devrim Muhafızları alay etti. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın madalya taktığı Amiral Abulkasım Amangah, "Deniz kuvvetlerimizin cesur bir elemanı botuyla Britanyalıların botlarına çarptı. Botlarının dengesi kaybolan Britanya askerleri, birden kendilerini bize teslim etti" dedi.

İranlı diplomat: CIA 24 saat işkence etti

Şubatta ABD'nin komutasındaki Irak güçlerince kaçırılıp Britanya'yla esir pazarlığında serbest kalan İranlı diplomat Celal Şerefi ise CIA'in kendisine 24 saat işkence yaptığını söyledi. İran'ın Bağdat Büyükelçiliği İkinci Kâtibi olan Şerefi, "Amerikan aracıyla bir askeri üsse götürüldüm. Beni kaçıranlar CIA denetimindeydi. Bana çok işkence yaptılar. Gece-gündüz işkence gördüm" dedi. Beyaz Saray suçlamayı yalanladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious