ABD'ye silah ihbarı!

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Erdoğan'ın 'PKK'da ABD silahları var' açıklamasının perde arkasından ilginç gelişme çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında ele geçirilen silahların ve patlayıcıların kaynağını belirlemeye çalışırken ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı Amerikan Hava Kuvvetleri Özel İstihbarat Birimi (AFOSI) nezdinde girişimde bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Lübnan gezisi sırasında yaptığı "PKK'nın elinde ABD menşeli silahlar var" açıklamasının ardında, ABD tarafında soruşturma başlatılmasına neden olan bu çalışmadan elde edilen verilerin bulunduğu öğrenildi.

14 bin silah kayıp
EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı (KOM) Glock, Walther ve Sig Sauer marka silahların bir süredir kaçak olarak Kuzey Irak'tan Türkiye'ye getirilerek satılması üzerine yaklaşık bir yıl önce harekete geçti. Türkiye'de birçok olayda kullanılan Glock marka silahların menşeini araştıran KOM'un sürdüğü iz Avusturya'ya ulaştı. Avusturya'daki üretici firmayla yapılan görüşmelerde, ABD'nin yaklaşık 200 bin Glock alarak Irak'ta dağıttığı belirlendi.
ABD'nin 2003'ten bu yana Irak'a 500 binden fazla silah gönderdiği, yerel güvenlik güçlerinin kullanması amacıyla gönderilen bu silahlar arasında RPG roketatarlar, MP-5 makineli tabanca, M-4, keskin nişancı (sniper) silahı, AK-47 Kalaşnikof, Colt, Smith-Wesson tabancaların bulunduğu da saptandı.
Bölgedeki ABD'li askeri yetkililerin sorumluluğunda dağıtılan silahlardan sadece yüzde 10'unun kayıt altında olduğu ve kayıt altında olmayan silahlardan 14 bininin nerede olduğunun ABD'lilerce dahi bilinmediği kaydedildi.
Bu tespitlerin ardından EGM Ankara'da da faaliyet gösteren Amerikan Hava Kuvvetleri Özel İstihbarat Birimi AFOSI ile görüşmeler yaptı, silahların üreticisi Avusturya ve Almanya ile bağlantı kurdu.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a doğrudan bağlı olan istihbarat biriminin Ankara'daki yetkilileriyle yapılan görüşmelerde elde eldilen bilgiler aktarıldı.
EGM Terörle Mücadele Dairesi ile İstihbarat Dairesi de 1985'ten bu yana PKK operasyonlarında ele geçirilen silah ve mühimmatların izini sürmeye başladı.
EGM'nin üç dairesinin başlattığı çalışmalar üzerine Pentagon'un olaya el koyduğu ve bölgeye müfettişler gönderdiği, silahların denetiminin yapılmadığı gerekçesiyle ABD'li yetkililer hakkında soruşturma başlattığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious