ABD'ye uyarı: İlişkilerimiz bozulabilir

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Rusya yönetimi, Amerika'nın önde gelen iki Rus silah şirketine uyguladığı yaptırımları "dostça olmayan bir hareket" olarak niteleyerek, iki ülke arasındaki ilişkileri zedeleyebileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peskov, "Eğer bunun karşılıklı ilişkilere nasıl yansıyacağından bahsedersek, ortaklığın daha da güçlenmesine yardım etmeyeceği açıktır. Diğer sonuçları ile birlikte bu yaptırımların ilişkiler için başka negatif sonuçları da olacaktır." ifadelerini kullandı.

Amerika, geçtiğimiz Cuma günü Rusya, Hindistan, Kuzey Kore ve Küba'dan, silah ihracatı yapan 7 şirkete, nükleer silah ürettiğinden endişelendiği İran'a sınırlandırılmış maddelerden sattıklarından dolayı yaptırım uygulayacağını açıklamıştı. Bu yedi şirket arasında başkanlığını Rus lider Vladimir Putin'in çok yakın bir arkadaşının yaptığı Rus devlet ihracat ajansı Rosoboronexport ve yine devlete bağlı savaş uçağı üreten Sukhoi bulunuyor. Yaptırımlar, bu iki şirketin artık ABD ile çalışmayacağı anlamına geliyor. 28 Temmuz'da uygulanmaya başlayan bu yaptırımlar, 2008'e kadar sürecek. ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptırımların, bu şirketlerin İran'a 1 Ocak 1999'dan beri malzeme gönderdiğini tespit edilmesi üzerine uygulandığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious