ABD'yi şok eden harita

ABD'yi şok eden harita.12793
  • Giriş : 07.04.2008 / 10:54:00

ABD'de, bir içki markasının yeni reklam kampanyasında yayınladığı harita Amerikalıları çılgına çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meksika'da reklam panolarını süsleyen firma kampanyasında, ABD'nin güney eyaletlerini Meksika'nın parçası gibi gösterince Amerikalılar boykot çağrısı yaptı.

Reklam kampanyasında yayınlanan haritada Meksika-Amerika sınırı 1830 tarihli haritalarda olduğu gibi oldukça kuzeye kaydırılmış. Meksika bu toprakları 1848'de ABD'ye karşı verilen savaşta kaybetmişti. O dönemde California, Meksika'nın bir parçasıydı, savaş sonrası yapılan Guadalupe-Hidalgo anlaşmasıyla California Amerika'ya geçti. Ancak bu bölge Amerika'ya geçtikten sonra California, Teksas, New Meksico, Utah, Colorado ve Arizona eyaletleri oluştu.

ABD'den haritaya karşı artan tepkiler üzerine içki firması özür dilemek zorunda kaldı. Şirketin ABD'deki tüketici hattından dinlenebilen açıklamada, "Bu reklam hakaret ve küçümseme amacı taşımadığı gibi, sınırların değiştirilmesini savunmamakta, Amerikan karşıtı duyguları desteklememekte ve göçmenlik sorunuyla da bağlantı kurmamaktadır" dendi. Açıklamada, "Reklam, Meksikalıların daha 'ideal' gördükleri bir zamanı hatırlatmaktadır. Küresel bir şirket olarak, dünyanın farklı bölgelerindeki insanların reklamlarımıza, umduğumuzdan farklı açılardan yaklaşabileceğini kabul eder, özür dileriz" ifadesi yer aldı.

ABD'Lİ BİR ALBAY TÜRKİYE'Yİ BÖLMÜŞTÜ

Roma'daki NATO Savunma Koleji'nde 15 Eylül 2006'da verilen bir seminere konuşmacı olarak katılan ABD'li bir albayın, Türkiye'nin 18 ilini sözde "Kürdistan" haritası içinde göstermesi iki ülke arasında büyük krize neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious