‘Abhazya’ya karşı çifte standart’

‘Abhazya’ya karşı çifte standart’.12096
  • Giriş : 02.06.2009 / 10:13:00

Bilgi Üniversitesi’nde iki gün boyunca Kafkasya’nın dünü, bugünü ve yarını tartışıldı. Akademisyenler, Kosova’yı tanıyan ülkelerin Abhazya’nın bağımsızlığına soğuk bakmasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da iki gün boyunca süren Kafkasya konferanslarında geçen ağustos ayında yaşanan savaşın ardından Rusya'nın, Abhazya'nın bağımsızlığını tanıması ve sonrasında yaşanan süreç tartışıldı. Konferansa katılan akademisyenlerin büyük bölümü Kosova'yla aynı konumda olan Abhazya'nın tanınmamasının çifte standart olduğunu söyledi. Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kafkasya danışmanı ve Kanada McMaster Üniversitesi akademisyenlerinden Prof.Dr. John Colarusso ise Gürcistan'ı destekleyen ABD'nin tavrını eleştirerek “Washington'da halen kovboylara tapınanlar var. ABD'liler Rusları mahvedeceklerini sandılar ama yanıldılar. Gürcistan geri dönülmez şekilde Abhazya ve Güney Osetya'yı kaybetti ama ABD geri kalmış bir inatçılık gösteriyor” diye konuştu.

Abhazya'nın Dostları İnisiyatifi ve Beşiktaş Belediyesi'nin organizasyonuyla Bilgi Üniversitesi'nde hafta sonu iki gün boyunca “Abhazya'nın Bağımsızlığı, Kafkasya İçin Gelecek Senaryoları” konulu konferanslar düzenlendi. İlk gün Londra Üniversitesi'nden Prof. Dr. George Hewitt'in başkanlığındaki oturumda Birleşmiş Milletler'de Temsil Edilmeyen Uluslar ve Halklar Organizasyonu (UNPO) Genel Sekreteri Marino Busdachin, Abhazya Devlet Başkanlığı Dış Politika Danışmanı Viacheslav A. Chirikba, Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı Maksim Gunjia birer konuşma yaptı. Busdachin, defacto devletlerin güvenlik tehdidi olarak görüldüğünü, bu konuda tek istisnanın Kosova olduğunu, aynı konumda olan Abhazya'ya çifte standart uygulandığına dikkat çekti.

Chirikba da Abhazya ve Gürcistan'ın hiçbir zaman ortak birliktelik içinde olmadığını vurgulayarak “Abhazya, tanınması için uluslararası bütün kriterleri taşıyor. Ancak tanınmama nedeni hukuki değil, siyasi ve jeopolitik nedenler” dedi. Maksim Gunjia ise Cenevre'de 15 yıl boyunca müzakerelerin sürdüğünü ve sonunda savaş çıktığına işaret etti. Bölgede “barış geliştirme sanayisi” olduğunu ifade eden Gunjia, “Arabulucular, Kafkasya'yı kendi kariyerlerine yazacak bir yer olarak görüyorlar. Biraz sorumluluk taşımalılar. Gürcistan'ın bir daha saldırmayacağına inanmıyoruz. Yeni bir saldırı düzenleneceğine eminim” diye konuştu.

'KOVBOYLARA TAPINIYORLAR'

Konferansın ikinci oturumunda söz alan Prof.Dr. John Colarusso da Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin ABD'nin kendisini destekleyeceğini düşünerek saldırı planları yaptığını savundu. Colarusso, şunları söyledi:

“Washington'da halen kovboylara tapınanlar var. ABD'liler Rusları mahvedeceklerini sanıyorlar. Ancak müthiş Rus birliğini ve Kosova'nın bağımsızlığının tanınmasının ardından Putin'in çıkışını göz ardı ettiler. Soğuk Savaş döneminin duygusallığıyla hareket ettiler. Halen daha Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü destekliyorlar. Halbuki Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya'yı geri dönülmez şekilde kaybetti. ABD geri kalmış bir inatçılık gösteriyor. 1991'de Gürcistan-Abhazya savaşı sırasında Beyaz Saray'da çalışıyordum. Hiçbir şekilde Gürcistan'ı desteklediklerini düşünmüyorum. Sadece tarihi sebeplerle Rusya'nın Avrasya'da etkili olmasını istemiyorlar.”

Cumhuriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*