Abide göz önünde çürüdü!

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Temeli çürüyen Çanakkale Şehitler Abidesi'nde onarım çalışmaları başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çanakkale savaşlarında hayatını kaybeden 250 bin şehidin hatırasını yaşatmak için 46 yıl önce yapılan ve bakımsızlık sebebiyle temeli çökme aşamasına gelen Şehitler Abidesi'nde çalışmayı yürüten KSM İnşaat elemanları ilk kazmayı vurdu. İhaleyi aldıktan bir hafta sonra büyük bir azim ve gayretle çalışmaya başladıklarını belirten KSM İnşaat Şirketi'nin mimarı Emrah Zeren, çalışmalarda ilk olarak temele kadar inilmesi için koridorlar açtıklarını belirterek, "Bunun için abidenin alt kısmı ile yanlarında bulunan ve her biri yaklaşık 300 kilogram ağırlığındaki 3 bin granit taşını kaldırıyoruz. Bu taşları tek tek bir kağıt üzerine kroki şeklinde çizerek numaralandırıyoruz. Bu çok yorucu ve zor bir iş, çünkü söktüğümüz bu taşları yapılacak olan temel kazımı ve güçlendirmenin ardından gene aynı yerlerine milimetrik olarak yerleştirmemiz gerekiyor. " dedi.

Çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurgulayan Mimar Zeren, bu taşların yerlerinden çıkarılmasının ardından temelinin kazımına geçileceğini ve abide etrafına 2 metre aşağısına beton döküleceğini sözlerine ekledi. Zeren, güçlendirme çalışmasının ardından abidenin temelin bulunduğu bin 700 metrekarelik alana yeni müze yapılacağını belirtti.

Güvenlik ve onarım çalışmaları sebebiyle abidenin altında bulunan müze ziyarete kapatılırken, abidenin etrafı da tellerle çevrilerek ziyaretçilerin girişine yasaklandı. Zeren, "Çalışmalar sırasında hiçbir ziyaretçiyi abideye yaklaştırmıyoruz. Bazen uzak illerden gelen ve abideyi yakından görmek isteyen ziyaretçilerin tepkileriyle karşılaşıyoruz. Fakat güvenlik açısından hiç kimseyi abideye yaklaştırmıyoruz. Çalışmalarımız Aralık ayı sonuna kadar tamamlanacak." diye konuştu.

ŞEHİTLER ABİDESİ

19 Nisan 1954 yılında temeli atılan Şehitler Abidesi'nin inşaatı, ödeneksizlik sebebiyle 20 Mart 1956 tarihinde durdurulmuştu. Bunun üzerine bir gazete, 18 Ocak 1958'de yardım kampanyası başlatmış, kampanyayla toplanan paranın yetkililere teslim edilmesiyle abide 1960 yılında bitirilmişti. Ancak aradan geçen 46 yılda abidenin, bakımsızlık ve inşaatta kullanılan malzemelerin kötü oluşu sebebiyle çökme aşamasına gelmesinin basın organlarında yer alması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı devreye girerek anıtın bakımı için çalışma başlatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious