Abla katili sanığa müebbet hapis

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Balıkesir'de tedavi gören Hülya Yanbolluoğlu'nu (36) hastane odasında öldüren kardeşi Haluk Yanbolluoğlu'na (28) müebbet hapis cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, olay öncesi ve sonrası psikolojik durumunun bozulduğunu, bunda ablasının olumsuz davranışlarının etkili olduğunu söyleyen sanık Haluk Yanbolluoğlu, "Kendi canımdan can aldığım için çok üzgünüm." dedi.

Olay günü Ayvalık'a gideceğini ancak hastanede ablasını ziyaret ettiğini belirten Yanbolluoğlu, ablasını öldürdüğü için üzgün ve pişman olduğunu söyledi. Mahkeme heyeti ise sanığın tahrik olmasına sebebiyet verecek bir hareket olmadığına kanaat getirdi. Sanığın öz kardeşini kasten öldürdüğü ve bunun sabit olduğu gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Sanığın mahkemedeki iyi hali ve pişmanlık duyması gözönüne alınarak ceza müebbet hapse çevrildi. Ayrıca ruhsatsız tabanca taşıdığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis ve 375 YTL adli para cezası da verildi.

Sanık avukatı İbrahim Menderes Çölova, olayda tahrik unsuru olduğunu iddia ederek temyiz için Yargıtay'a başvuracaklarını açıkladı.

Balıkesir'de 2 Mart'ta meydana gelen olayda Yıldız Mahallesi DSİ Derya Sitesi E Blok 2. kattaki evlerinin balkonundan düşen Hülya Yanbolluoğlu, Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Yanbolluoğlu, polise verdiği ifadede çamaşır asarken dengesini kaybettiğini söylemişti. Hastanede yatan ablasının odasına giden Haluk Yanbolluoğlu ise annesi ve diğer hastaların gözü önünde ablasını vurmuştu. Vücuduna yedi kurşun isabet eden kadın yaşamını yitirmişti. Görgü şahitlerinin ifadesine göre sanık, "Namusumu temizledim." diyerek tabancayı yatağa bırakmış, kaçmak isterken hastane polisi tarafından yakalanmıştı. Haluk Yanbolluoğlu'nun, ablasıyla eve geç gelme konusunda sık sık tartıştığı belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious