AB'nin 120 belediye başkanı Beyoğlu’nda

AB'nin 120 belediye başkanı Beyoğlu’nda.18215
  • Giriş : 15.10.2008 / 14:15:00

Beyoğlu, Avrupa’nın 18 ülkesinden 120 kentin belediye başkanı ve temsilcilerini ağırlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beyoğlu, Avrupa'nın 18 ülkesinden 120 kentin belediye başkanı ve temsilcilerini ağırlıyor. Eurocities-Avrupalı Kentler Birliği, “Kültür Forumu” için Beyoğlu'nu seçti. Forum, Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliğinde 16-19 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenleniyor. Eurocities Kültür Forumu'nun temaları: Gençlik, Kültür, Diyalog ve Katılım olarak dört başlıkta belirleniyor.
Beyoğlu'na şu ülkelerden belediye başkanları ve temsilcileri geliyor: Almanya, Belçika, İngiltere, İsveç, Norveç, Hırvatistan, Fransa, İspanya, Polonya, Danimarka, İtalya, Hollanda, Letonya, Litvanya, Bulgaristan, Finlandiya, Portekiz, İzlanda.

EUROCITIES KÜLTÜR FORUMU, kentlerin temsilcilerinin kültürel işbirliği, bu konularda fikir alışverişinde bulunmalarına imkan sağlıyor. 1986 yılında kurulan EUROCITIES, Avrupa şehirlerinin kültür, ekonomi vb. alanlarda biraraya gelmesini, ortak çalışma içinde olmalarını sağlamayı, bu şehirler arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmeyi amaçlamaktadır. EUROCITIES, üye şehirler arasındaki bilgi ve fikirlerin paylaşması yönünde bağlantı sağlamakta, tecrübeleri aktarmada aracı olmakta, ortak problemleri analiz etmeyi sağlamakta, ve yenilik getiren çözümleri geliştirmede yardımcı olmaktadır.

Tarih, kültür, sanat merkezi olarak İstanbul'un ve Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı Beyoğlu için Beyoğlu Belediyesi, Avrupa şehirleri ile olan ilişkilere özel bir önem veriyor.

Bu amaç doğrultusunda Beyoğlu Belediyesi, Eurocities-Avrupalı Kentler Birliği'ne üye oldu. Ardından 50 Avrupalı şehrin oylaması ile Kültür Forumu Gençlik ve Kültür Çalışma Grubu Başkanlığı'na seçilerek; 2007-2008 dönemi için başkanlık görevini başarıyla gerçekleştirdi.

Beyoğlu Belediyesi; Eurocities Kültür Forumu Gençlik ve Kültür Çalışma Grubu Başkanlığını yürüttüğü dönemde, Eurocities üye şehirlerinin gençlik ve kültürü adına ortak çalışma programları belirlemiş, şehirlerin bu alandaki görüşlerini sunan araştırmalara ve en iyi uygulama çalışmalarına öncülük etti.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, foruma ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirterek “2010 İstanbul Avrupa Kültür başkenti sürecinde bir kültür ve sanat merkezi olan Beyoğlu'nun Eurocities Kültür Forumu üyeliği daha anlamlı hale geliyor. Misafirlerimize medeniyetlerin, kültürlerin kaynaştığı Beyoğlu ve İstanbul'u gezdirerek onlara hazırladığımız sosyal programları ile güzel bir tanıtım yapacağımıza da inanıyoruz” dedi.

Eurocities-Avrupalı Kentler Birliği, yılda üç kere düzenlediği “Kültür Forumu” toplantıları için ayrı ayrı şehirleri ev sahibi olarak belirliyor. Foruma katılan 120 kentin belediye başkanı ve temsilciler toplantı yapılan şehirleri yakından tanıma imkanı buluyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*