AB'nin bakıma ihtiyacı var

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkanende, AB'nin kuruluşunun 50. yıldönümünde, Lahey'deki Ridderzaal salonunda yaptığı konuşmada, AB'nin bakıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB ile ilgili olumlu yorumlarının yanı sıra, eleştirilerini de sıralayan Başbakan, "AB, insanların kendilerini güvende hissettiği, camları açık ama sağlam temelli bir ev olmalı" şeklinde konuştu. Kraliçe Beatrix, Prens Konstantin ve yerli ve yabancı çok sayıda davetlinin de izlediği konuşmasında Balkanende, AB'nin Avrupalıların hayatlarını iyileştirdiğini belirterek, birliğin önümüzdeki 50 yılda da olumlu bir rol oynayabileceğini söyledi. AB'nin tarihin en önemli ve başarıya ulaşmış projelerinden biri olduğunu söyleyen Hollanda Başbakanı, "Avrupa soyut ve uzaktaki bir kavram gibi algılanabilir ama Avrupa biziz, Avrupa içimizde" şeklinde konuştu.
Büyük Avrupa ideallerinin geçmişte kaldığına inanmadığını söyleyen Balkanende, AB'nin önünde temiz enerji ve çevre ile dost bir ekonomi gibi hedefler koyulduğunu belirterek, "İdealler, bedava değildir. Cesaret, çalışkanlık ve direnç ister" şeklinde konuştu. 15-25 yaş arasındaki Hollandalı gençlerin AB'ye olan inançlarını görmenin kendisini mutlu ettiğini söyleyen Balkanende, "Gençlerin, bizim kuşağımızdan daha çok Avrupalı zihniyeti taşıdığını görüyoruz. Hepimizin gençliğin bu dinamizminden öğrenecekleri var" dedi. Başbakan, aynı zamanda AB Anayasası'na duyulan ihtiyacı bir kez daha hatırlatarak, AB'nin tüm sorunlara tek başına çözüm bulamayacağını, bazı meselelerin mahallî ya da ulusal düzeyde ele alınması gerektiğini de söyledi. Hollanda Başbakanı "Söz gelimi sosyal hizmetlerimiz, kültürümüz ya da emeklilik sistemimiz… Önemli olan insanların kaliteli bir yaşam sürebilmesidir. Bunun için bazen AB'ye ihtiyaç duyabilir bazen de duymayabiliriz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious