'AB'nin bir anayasaya ihtiyacı var!'

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa ve Hollanda'daki referandumlardan 'hayır' çıkması ile rafa kaldırılan Avrupa Birliği (AB) Anayasası'nı tekrar gündeme taşıyacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkel Avrupa'ya ilişkin meclisin alt kanadında bir konuşma yaptı. Alman lider, AB'nin bürokrasiyi azaltmasının gerektiğini belirterek "harekete geçmeye" hazır olması gerektiğini kaydetti. Merkel, "AB'nin etkili çalıştığından emin olmak için anayasaya ihtiyacı var." dedi. Berlin, 1 Ocak 2007'de AB dönem başkanlığı görevini devralacak. Merkel, AB'nin yasalarının bir kısmının atılması gerektiğini savunarak, "Vatandaşlar önceliğimiz olmalı." şeklinde konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, üye ülke liderlerinin gelecek yılı AB kurumlarında reform yapmaya ayırlamalarını istedi. Barroso, AB'yi kuran Roma Anlaşması'nın gelecek yıl 50. yılı olacağını hatırlatarak bu vesile ile AB liderlerinin gelecek yıl siyasi bir deklarasyon kabul etmelerini istedi. Barroso, bu siyasi deklarasyonun "gelecek kurumsal yapılanmanın oluşmasındaki sürecin" ilk adımı olacağını umduğunu kaydetti.

Merkel konuşmasında çok hızlı hareket edilmesine gerek olmadığını belirterek, "Anayasanın nasıl başarılı olacağını düşünmeliyiz. Ben ve hükümetim anayasa istiyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious