AB'nin Bor kararına sendikal tepki

AB'nin Bor kararına sendikal tepki.9573
  • Giriş : 10.11.2008 / 06:44:00
  • Güncelleme : 09.11.2008 / 23:51:12

Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Recep Gökdeniz, ‘Hepimizin çocuğu var’ dedi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Recep Gökdeniz, dünya bor rezervlerinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'nin itirazlarına rağmen, boru 'üremeye olumsuz etkili toksik madde' listesine alan AB'nin iddiasının bilimsel bir dayanağı olmadığını söyledi.

Gökdeniz, borun insan üreme sağlığını olumsuz etkilemesinin söz konusu olmadığını, hatta bor madeninin yoğun bulunduğu Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde erkeklerde prostatın az görüldüğünü savundu. Gökdeniz, bor çalışanları arasında çocuklu ailelerin oranının ve çocuklarının sayılarına bakıldığında böyle bir sorunun olmadığının kolayca anlaşılabileceğini dile getirerek, “Allah'a şükür bor işçisinin bir sıkıntısı yok. Hepimizin çoluk çocuğu var. Üremeyle ilgili herhangi bir sıkıntımız olsa çocuğumuz olur mu? AB'nin kararının, dünyadaki bor rezervinin yüzde 72'sine sahip olan Türkiye'nin ihracatının azalmasını, böylece bor madeninin elden çıkarılmasını sağlamaya yönelik olduğunu düşünüyoruz. Bor hidrojen depolayabilen tek madde. Biliyorsunuz hidrojen gelecekte yakıt olarak kullanılacak. Bunu bilen Avrupa Türkiye'nin satışına, ihracatına yönelik engeller koyarak işletmelerin zarar etmesini sağlamaya çalışıyor” diye konuştu.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği'nin tezini çürütmek için bora maruz kalan işçilerin üreme sağlığıyla ilgili ayrıntılı bir çalışma başlatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*