AB'nin en kalabalık azınlığı: Çingeneler

AB'nin en kalabalık azınlığı: Çingeneler.13135
  • Giriş : 22.12.2008 / 17:13:00

Avrupa Birliği'nin en büyük azınlığı Çingeneler, Mithat Bereket'in hazırlayıp sunduğu Pusula'ya konuk oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mithat Bereket'in hazırlayıp sunduğu Pusula, bu kez Bulgaristan'ı ve çingeneleri gönderiyor. Avrupa Birliği'nin en kalabalık azınlıklarından biri olan çingenelerin sorunları ve renkli yaşamları Pusula'da…

Mithat Bereket ve Pusula ekibi, Çingenelerin nüfus olarak en kalabalık olduğu ülkelerden biri olan Bulgaristan'ta Bulgar Cingenelerinin arasına girdi ve Avrupa'nın bu vatansız halkının sorunlarını, bu sorunlara ne gibi çözümler getirilebileceğini yerinde araştırdı.

Bulgaristan'ın en ünlü çingene şarkıcılarından biri olan ve aykırı kişiliğiyle tanınan Azis ile özel bir röportaj yapan Mithat Bereket, Çingenelerin sorunlarıyla ilgili görüşlerini ve ilginç önerilerini aldı. 2005 yılında Çingeneleri temsil etmek için milletvekilliği adaylığına soyunan ancak seçilemeyen Azis, Bulgarlarının "çalga" dediği çingene müziğinin kralı olarak biliniyor ve aynı zamanda Bulgaristan'ın en çok seyredilen televizyon şovunu yapıyor.

Mithat Bereket, Avrupa Birliği ülkelerinde göçebe olarak yaşayan ve çoğunluğu Bulgaristan'dan göç eden Çingelerin yaşamını ve sorunları yetkililer ve uzmanlarla da görüştü.

Pusula, yine farklı; yine film tadında 25 Aralık Perşembe akşamı 22:45'te TRT 1'de.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*