AB'nin en tembeli Fransızlar

AB'nin en tembeli Fransızlar.19339
  • Giriş : 11.11.2008 / 10:52:00

İki tarihçinin, hükümetin isteği üzerine hazırladığı bir raporda, Fransa'da yılda 12 kez yapılan anma günlerinin çok olduğu belirtildi. Resmi tatille geçen anma günlerinin üçe indirilmesi önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa'da çok fazla anma günü olduğu yönündeki şikâyetlerden sonra bir rapor hazırlandı. İki tarihçinin hazırladığı rapora göre, halen 12 resmi anma günü olduğu, bu sayının üçe indirilebileceği belirlendi. Raporda, devlet törenleri seviyesinde, sadece Fransız İhtilali'nin yıldönümü olan 14 Temmuz ile 1'inci ve 2'nci Dünya Savaşlarının bittiği günler olmak üzere üç gün yapılması önerildi.

"GÜNAH ÇIKARMA SENDROMU"

Muharip Gaziler Bakanı Jean-Marie Bockel'e Andre Kaspi'nin hazırladığı rapordan yola çıkarak, "anma günü enflasyonu olduğunu" belirtince, pek çok dernek tepki gösterdi ve raporu "skandal" diye değerlendirdi. Eski Cumhurbaşkanı Chirac döneminde 6 resmi anma günü daha ekleyen Fransa, tatil olarak geçirilen anmaları tartışmaya açtı. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de seçim sırasında, "Fransa'da geçmişteki olaylardan duyulan pişmanlıklar karşısında günah çıkarma sendromu yaşanıyor. Bu yanlış" demişti. Anma günlerinde tatil yapan Fransızlar, 35 olan haftalık çalışma saatiyle de Avrupa'nın en az çalışanları konumunda. Sarkozy 35 saatlik sınırın kaldıracağını söylemişti.

AB'nin en tembeli Fransızlar

AB'de haftalık ortalama çalışma saati 38 saat 20 dakika. Birlikte haftada en fazla çalışma süresi 48 saat. Fazlası işçi haklarına aykırı. AB'de de ülkelere göre çalışma saatleri şöyle:

* Yunanistan: 40 saat

* Finlandiya, İrlanda, Portekiz, Belçika ve Lüksemburg: 39 saat

* İsveç: 38.8 saat

* Avusturya-İspanya: 38.5 saat

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*