AB'nin gayri resmi zirvesi başladı

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği liderleri, birliğin dış enerji ilişkilerini ve ekonomide rekabet gücünün artırılması için yaratıcılık politikasını görüşmek üzere bugün Finlandiya'nın Lahti kentinde toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir günlük zirve sırasında liderler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile akşam çalışma yemeğinde bir ara gelecek ve birliğin Moskova ile başta enerji olmak üzere "stratejik işbirliğinin geliştirilmesi" imkanları üzerinde duracak.

Putin ile yapılacak görüşmede, Rusya'dan Avrupa'ya gelen doğal gaz öncelikle gündeme gelecek.

Ukrayna ile geçen yıl çıkan krizden sonra Rusya'nın doğal gazı kesmesi sonucu, AB üyesi bazı ülkeler bir süre doğal gaz alamamıştı. AB liderlerinin, Putin'e bu konudaki endişelerini aktarması bekleniyor.

Rusya'da basına yönelik saldırılar ve insan hakları ihlallerinin da görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor. Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell, zirve öncesi düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, "AB, enerji bağımlılığı yüzünden Rusya'daki insan haklarını kurban etmemeli" dedi.

REKABET GÜCÜ

AB ülkelerinin ekonomik alanda rekabet gücünün artırılması için teknolojik yaratıcılık ve icatlara verilecek önem, zirvede öncelikle gündeme gelecek.

Avrupa'nın akademik standartlarının giderek ABD'nin gerisine düşmesinden ve Çin ile Hindistan'ın rekabetinden sıkıntı duyan AB Komisyonu, zirveye birliğin yaratıcılık politikalarını geliştirmek için somut öneriler getirecek.

AB Komisyonu, ABD'deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) türü bir araştırma üniversitesinin birlik içinde kurulmasını önerecek. Avrupa Teknoloji Enstitüsü ismi verilmesi beklenen araştırma merkezi için 2008 ile 2013 yılları arasında 2,4 milyar avro tutarında bütçe ayrılması hedefleniyor. AB Komisyonunun getirdiği önerinin gelecek yıl başında onaylanması bekleniyor.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, liderlere, AB'nin enerji alanında özel temsilci atamasını önerecek.
AB yetkilileri, zirvede yeterli vakit kaldığı takdirde göç konusunun da ele alınacağını belirtiyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious