AB'nin geleceği Türkiye'ye bağlı

  • Giriş : 06.07.2007 / 09:54:00

Rehn, İslam’ı Avrupa’nın kültür zenginliği yapmadan Avrupa güvenliğinin sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin, gerekli şartları yerine getirdiği takdirde AB üyesi olmaması için bir neden görmediğini söyledi.

Rehn, Türkiyeíye, anlaşmalarla verilen sözlerin bulunduğuna işaret ederek, "Türkiye’nin şu sıralar seçim nedeniyle zor günler geçirdiğini, ancak ülkede yapılan reformların küçümsenmemesi gerektiğini" belirtti.

TÜRKİYE AVRUPA’NIN GARANTİSİ

Rehn, Avrupa’nın Türkiyesiz bir coğrafyada ciddi siyasal sorunlar yaşamasının kaçınılmaz olduğu belirterek bunu Türkiye’yi AB üyesi yaparak aşmamız gerekir yorumunda bulundu. Rehn, "Türkiye, şartları yerine getirdiği takdirde neden 10 ya da 14 yıla kadar AB üyesi olmasın? Bu konuda bir sorun görmüyorum" şeklinde konuştu. Olli Rehn, Türkiye ile AB müzakerelerinde ilerlemenin sağlanmasının nihai hedef kadar önemli olduğunu belirtti. Rehn, AB’nin Türkiye’ye katılım müzakereleri konusunda ciddi olduğunu göstermesi gerektiğini de söyledi.

CİDDİYETİMİZİ GÖSTERMELİYİZ

Rehn “Türkiye ile AB müzakerelerinde ilerlemek nihai hedef kadar önemlidir" ifadesini kullandı. Olli Rehn, terörizm ve dini köktendincilik kontrol altına alınırken ılımlı ve demokratik Müslümanlar ile köprülerin oluşturulması gereğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious