AB'nin Irak Büyükelçisi, Barzani ile Türkiye'yi görüştü

AB'nin Irak Büyükelçisi, Barzani ile Türkiye'yi görüştü.14396
  • Giriş : 13.11.2007 / 12:18:00

AB'nin Irak Büyükelçisi İlka Ositalo, Kuzey Irak'a giderek bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani ile aralarında Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonunun da bulunduğu çeşitli konuları görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne (IKDP) bağlı ‘Kurdistan TV’nin haberine göre görüşme, Kürt liderin karargahının bulunduğu Selahaddin kentinde yapıldı. AB Büyükelçisi Ositalo, AB'nin BM aracılığıyla Kuzey Irak'a yardım yaptığını, topluluğun bölgede bazı önemli projeleri uygulamayı planladığını söyledi. Mesut Barzani’nin Avrupa’ya gerçekleştirdiği son ziyareti hatırlatan Büyükelçi Ositalo, Kürt liderin üst düzey Avrupa yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin önemli ve çok olumlu bir etki yarattığını anlatırken, “Bu geziniz sırasında Avrupalı liderlerle olan görüşmeleriniz ve katıldığınız konferansla paneller çok önemliydi” dedi.

Görüşmede Türkiye ile Irak sınırındaki PKK sorunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin olası operasyonu gündeme gelirken tarafların sorunun barışçıl yollardan çözüme kavuşturulması gerektiği görüşünde olduğu belirtildi. Büyükelçi Ositalo, AB'nin bu sorunla ilgili tavrının net olduğunu anlatırken “AB, Türkiye’de Kürt sorunun barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşturulması için büyük bir gayret sarf etmektedir” dedi. Barzani de, bölgesel Kürt yönetimi olarak komşu ülkelerle karşılıklı genel çıkarlar doğrultusunda dostane ilişkilerin kurulmasından yana olduklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) ’nin Irak Büyükelçisi İlka Ositalo, bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani ile de görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious