AB'nin tavrı Türkiye'ye güç kazandırdı

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Avrupa Birliği ile müzakerelerin devam ettiğini belirterek, sadece 8 bölümün ağırlaştırıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından düzenlenen "Küreselleşme sürecinde Türk Sanayi ve Ekonomisinin Gelişimi" konulu konferans için Bolu'ya gelen bakan Coşkun, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilgili kararını değerlendirdi.
Türkiye'nin limanlarını açıp açmaması konusunun Gümrük Birliği ile ilgili olduğunu belirten Coşkun, "Gümrük Birliği'ni ilgilendiren 3 temel müzakere bölümü var. Ama onlar 8 bölümde biraz ağırlaştırdılar. Yoksa herhangi bir tıkanma yok. Dolayısıyla bu durum Türkiye'ye güç kazandırdı. Kimsenin endişesi olmasın. Neticede bunları tamamladığımız zaman yine son kararı Türk milleti verecektir." dedi. Coşkun, Türkiye'nin AB sürecinde endişe edilecek bir durumun olmadığını dile getirerek, "Dünyada yeniden yapılanma süreci başladı. Bu süreçte AB giderek daha da önem kazandı. Türkiye 40 yıldır AB kapasında bekletiliyor. Zaman zaman çifte standartlar uygulanıyor. Ama şu anda gelinen noktada endişe edilecek bir durum yok. Diğer ülkeler de bu darboğazlardan geçti. AB girmekte iki tane önemli kriter var. Kopenhag kritelerleri. Türkiye'nin bu konuda hiçbir sıkıntısı yok. Çünkü demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ve özgürlükler konusunda Anayasa dahil tüm yasal değişiklikleri yaptı. Uygulamalar da gayet başarılı gidiyor. Arada aksaklık olsa bile o, Avrupa ülkelerinde de oluyor. Dolayısıyla bu uygulama ile ilgilidir. Öyle ise geriye kalan Maastricht kriterleri var. bu kritelerde onların bile tahmin etmediği gelişmeler var. bütçe açığından, borçların gayri safi milli hasılaya olan oranına kadar, faizlerin ve enflasyonun aşağı çekilmesi gibi bir çok maastrict kritelerlerin ön şartına uyacak şekilde gelişmeleri takip ediyorlar. Bu sebepledir ki, müzakeler başladı. Ve müzakelerde ilk bilgilendirme taraması ve kesin tarama bitti 36 bölümde. Bu taramaları çok başarı ile bitirdik." diye konuştu.

"Özet olarak şunları söyleyeyim. Anladılar ki, Türkiye Avrupa Birliği'ne girmeye hazır fakat AB kendini hazır görmüyor. O bakımdan bazı kriterlerin dışında suni sebepler ortaya koyuyorlar." diyen Coşkun, "Bunlardan birisi bizim için milli dava olan Kıbrıs meselesidir. Orada Başbakan ve Dışişleri Bakanı'mızın söylediği gibi Türkiye tamamen haklı. Nitekim dünya medya ve siyasi otoriteleri, ekonomi çevreleri Türkiye'yi haklı buluyorlar. Hatırlarsanız Annan Planı öne sürüldü. Türk tarafın plana evet demesi durumunda ambargonun kaldırılması için söz verildi. Hayır diyen taraf AB ile ödüllendirildi. Evet diyen Türk tarafında ise ambargo henüz kalmadı. Dolasıyla biz diyoruz ki, sizin verdiğiniz bir sözünüz var. buyrun siz ambargoyu kaldırın, biz de limanlarımızı açalım." diye sözlerini tamamladı.

Almanya ve Fransa'nın Türkiye'ye karşı tavrına değinen Bakan Coşkun, iç siyasi meseleleri nedeniyle bu tür manevraların yapıldığına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious