Aborijinler parlamentoya girdi

Aborijinler parlamentoya girdi.16133
  • Giriş : 12.02.2008 / 08:23:00

Aborijinler, 107 yıl aradan sonra ilk kez Avustralya parlamentosunda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avustralya yerlileri Aborijinler, 107 yıl aradan sonra ilk kez Avustralya parlamentosunda gösteri düzenledi.

Sömürgeci güçlerin Avustralya'ya gelmesinden bu yana soğuk olan ilişkilerin düzene girmesi açısından yeni bir başlangıcın işareti olarak yorumlanan gösteri, meclis salonunda, Ngunnawal kabilesinin yüzleri ve vücutları beyaza boyanmış, tarihi enstrümanlar çalan üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Başbakan Kevin Rudd'a, kabilenin kıdemli üyesi Matilda House tarafından geleneksel 'hoşgeldiniz' hediyesi verildi. Rudd'un çarşamba günü, 1970 yılında durdurulan asimilasyon politikasının çocukken ailelerinden ayırdığı binlerce Aborijine özürlerini sunması bekleniyor. Eski Başbakan John Howard, mevcut kuşağın geçmişte yapılan hatalardan dolayı kendisini suçlu hissetmemesi gerektiğini söyleyerek hükümeti adına Aborijinlerden özür dilemeyi reddediyordu.

Çoğu melez 100 bin kadar Aborijin çocuğun 1919-1970 yılları arasında ailelerinden koparıldığı tahmin ediliyor. 21 milyon nüfuslu Avustralya'da 450 bin kadar Aborijin yaşıyor ve yerli halk, nüfusun en fakir, en çok hapise giren, en işsiz ve en cahil kesimini oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious