AB' ye uygun tarım Selçuk'ta

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Türkiye'de Tarım Bakanlığı'ndan gıda üretim izni alabilen tek fakültenin Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Boztepe, Türkiye'de Tarım Bakanlığı'ndan gıda üretim izni alabilen tek fakültenin Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi olduğunu belirtti.
Prof. Dr. Saim Boztepe, yaptığı açıklamada; fakülte olarak 25 yıldır istedikleri noktaya gelemediklerini ifade ederek, iş adamlarıyla ve ziraat mühendisleriyle el ele vererek Avrupa Birliği standartlarına uygun bir fakülte olmayı amaçladıklarını söyledi.

Ziraat Fakültesi olarak gıda mühendisliği ile ilgili yeterli öğretim görevlisine ve öğrenciye sahip olan fakülte 8 ayrı bölüm ile eğitimine devam ediyor. Peyzaj mühendisliği ile ilgili bölümlerde de eğitim vermek isteyen fakülte yeterli öğretim elemanı olmadığı için bu dalda şuan eğitim veremiyor. Ziraat Fakültesi olarak öğrencileri eğitmek ve uygulamaları geliştirmek için birçok farklı organik ve zeolojik ürün üretiklerini belirten Boztepe, ürettikleri ürünlerin Avrupa ve dünya standartlarına uygun olduğunu belirtti. Ürettikleri ürünlerde insan sağlığına zarar verebilecek hiçbir kimyasal ilacın kullanılmadığını belirten Boztepe, süt, bal, ayran, kuru pasta çeşitleri, baklava, dondurma, yoğurt ve zooloji(hayvan bilimi) bölümünde de yumurta, civciv, et ve süt ürünleri ürettiklerini kaydetti.

Prof. Dr. Boztepe, 'Bir devlet kurumu olmamız nedeniyle gıda üretim izin belgesini almamız çok zordu fakat,kaliteli üretimimiz ve güvencemiz ile kıt kaynaklarımıza rağmen 1 ay önce tüm ürünlerimiz için izin belgesi alabildik. Bu belgeler ile fakültemiz, Türkiye'nin her yerine ürün gönderebilicek niteliğe ulaştı. Yapısal alanda da atılıma geçen Ziraat Fakültesi yetkilileri, Uzman Prefabrik ile anlaşarak yeni bir pilot üretim binası inşaatı için kolları sıvadı. Ayrıca Konya'ya bağlı Sarıca Köyünde 1500 dekarlık bir çiftlik kuran fakülte yetkilileri, bu alanda tohum, fidan ve mısır yetiştirmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious