AB'nin başarılı olduğu 10 konu

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu Avrupa Birliği’nin 2006 yılında başarılı olduğunu düşündüğü ilk on konuyu sıraladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk on konuyu sıralarken "Lübnan’a barış gücü gönderme, uydu seyir sistemi kurulması, kimyasalların daha emniyetli hale getirilmesi, cep telefonlarının ’roaming’ ücretlerinin düşürülmesini saydı.

AB Komisyonu internet sitesinde "2006’da AB Başarılarının Top 10’u" başlıklı bir değerlendirmede AB’nin önayak olduğu 10 yenilikle ilgili "Tümüyle farkına varılmayabilir ancak AB ilk kez bu kadar büyüyen bir coğrafyada tüm Avrupalıları doğrudan etkileyen bir konumda" denildi.

2006’da örneğin, gıda ambalajları üzerinde yanlış değerlendirmeye neden olacak bilgilerin yasaklanmasının, tüketicilerin sağlıklı yiyeceklere yönelmesine ve aşırı şişmanlıktan sakınmalarına yardımcı olduğu anımsatılan değerlendirmede, "’Low fat’ (az şişmanlatan) gibi ifadeler şimdi tüm AB ülkelerinde aynı anlama gelecek şekilde standartlaştırıldı" denildi.

Değerlendirmeye göre AB’nin hedeflerinden bir diğeri de Avrupa’da kullanılan mobil telefonların "roaming" ücretleriydi. İç konuşma ücretlerinin dört katına kadar çıkan fahiş fiyatlar şu anda sınırlanmış durumda. Yeni bir düzenleme fiyatların bu yıl tüm işletmeciler için en çok yüzde 70’e ulaşan oranlarda indirilmesine yolaçtı.

Kimyasallarla çalışan işçilerle tüketicilerin korunmasıyla ilgili düzenlemeler getiren yasa da 2006’da elde edilen başarılardan biri olarak gösterildi. Yasa kimya endüstrisinin mümkün olan yerlerde zararlı kimyasalları zararsız alternatifleriyle değiştirmesini öngördü. 30 binin üzerinde kimyasal madde için, üreticiler aynı zamanda olası tehlikeler ve nasıl ortadan kaldırılacakları yönünde bilgi aktarma zorunda olacaklar.

Teknoloji alanında ise AB 2006’da "Galileo" adlı kendi uydu seyir sistemini oluşturdu. ocak ayında sistem test sinyallerini işlemeye başladı. 2008’de tam hizmete girecek Galileo kara, deniz ve hava trafiğine olduğu kadar dünya çapında seyyahlara da yardımcı olacak.

2006’da AB, iki çalkantılı bölge, Kongo ve Lübnan’a birlikler gönderdi. AB birlikleri Kongo’da 40 yıldan bu yana yapılan ilk demokratik başkanlık ve parlamento seçimleri sırasında istikrarın sağlanmasına katkıda bulunurken, Lübnan’da da 7 bin 500 kişilik birlik geçici BM güçlerine destekte bulunuyor.

Değerlendirmede diğer büyük başarılar Bulgaristan ve Romanya’nın 1 Ocak 2007’den itibaren AB’ye katılacak olması, Slovenya’nın euro’ya geçmesi, şeker fiyatlarında düşüşler ve aşırı üretimin sınırlandırılması, Avrupa pazarının takas hizmetlerine açılması ve yasadışı göçle başa çıkmak için alınan önlemler bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious