AB'ye Çankaya engeli

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

AB yolunda yaşanan krizleri, saatleri durdurtarak, uçakları bekleterek atlatan Ankara, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nin bina krizini aşamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ruhsatsız olduğu gerekçesiyle suyu, elektriği ve doğalgazı bile bağlanamayan Başkent’teki ABGS binası için Çankaya Belediyesi'yle yürütülen 'mektup' protokolü de sonuç vermedi.

Kaçak yapılmış

'Prosedüre uyun' uyarısı yapan belediye ile 'acil oturma izni' isteyen kurum arasında yaşanan inatlaşma, Başmüzakereci Ali Babacan'ın onayıyla sonuca bağlandı. ABGS, bir başka binaya taşınmak için hazırlıklarını hızlandırdı.

Müzakere sürecinin koordinasyonunda önemli rol üstlenen AB Genel Sekreterliği'nin, 'kaçak' olduğu gerekçesiyle doğalgaz bağlatamadığı, elektrik ve suyu da TOBB'un satın aldığı ikiz kulelerinin şantiyesinden karşıladığı binası için temaslar sonuç vermedi. Genel Sekreter Oğuz Demiralp'in, göreve başladığından bu yana başlıca gündem maddelerinden biri olan bina sıkıntısı nedeniyle, Çankaya Belediyesi'ne üç ay önce mektup bile yazıldı.

Görüşmelerde Çankaya Belediyesi yetkililerinin, binaya izin verilebilmesi için prosedüre uygun olarak, yeni bir bina inşaatı için gerekli tüm başvuruların yapılmasını istedikleri belirtildi. Bu çerçevede gerekli yardımların da yapılacağının altı çizildi. Ancak uygulanan prosedür ve geçecek süre, ABGS'ye uzun geldi.

ABGS, bu sürecin yerine, zaten uzun süredir kullanılan binaya 'oturma izni' verilerek sorunun bir an önce bitirilmesini istedi.

Genel Sekreterlik ile Çankaya Belediyesi arasında yapılan görüşmeler sonuç vermeyince, son olarak Genel Sekreter Oğuz Demiralp imzasıyla, Çankaya Belediyesi'ne üç ay önce bir de mektup gönderildiği bildirildi.

Yeni bina aranıyor

İddiaya göre iki kurum arasında yaşanan süreç inatlaşmaya kadar uzandı. ABGS'nin mektubuna 3 aydır belediyeden cevap gönderilmedi. Konu, Başmüzakereci Devlet Bakanı Ali Babacan'a da aktarıldı. Sorun halledilemeyince, ABGS'ye yeni bir bina arayışı başladı. Edinilen bilgilere göre, Ankara'da çeşitli binalara bakıldı. Ön plana çıkan yerlerden biri de, Halk Bankası'nın Eskişehir Yolu'ndaki ek binası oldu. Eğer kesin karar verilirse, Halk Bankası'nın ana binası Danıştay'a verilirken, ek binaya da ABGS yerleşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious