AB'ye çifte fırça

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül dün grup toplantısında, ilişkilerde tıkanıklık yaratan AB'ye çattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biz, görüşmeler kapsamında Finlandiya'ya ve ilgili diğer taraflara hiçbir şekilde yazılı önerilerde bulunmadık. Bize de herhangi bir yazılı teklif gelmedi. n Önerilerimiz, hükümetimizin bugüne kadar kararlılıkla sürdürdüğü tutumun bir ürünüdür ve temel devlet politikasıyla uyum içinde olmuştur. n Hiçbir zaman tek taraflı adım atılması gündemimizde olmamıştır. n Bugün Türkiye-AB ilişkileri ciddi bir sınavdan geçmektedir. n Ek protokol meselesinde Türkiye'ye haksızlık yapılmıştır. n Türkiye, ek protokol taahhüdünü üstlenirken, KKTC'ye uygulanan izolasyonlara da son verileceği düşüncesiyle hareket etmiştir. Kimin haddine, Kıbrıs davasını gölgelemek, ucuz hesaplarla Türkiye Cumhuriyeti'ni küçük düşürmek, her metrekaresinde Türk milletinin evlatlarının aziz kanı bulunan KKTC'yi politik çıkar konusu yapmak. Ne devlet adabım, ne aldığım eğitim, ne de ahlak anlayışım; milli meselelerimizi, "siyasi çıkarlarım öyle gerektiriyor" diye dünyanın gözü önünde ulu orta polemik konusu yapmaya imkan vermez. Türkiye'yi böyle çok önemli bir dış meselede de çözümsüzlükten çözüm bekleme ataletine sevk edenler, kendi sırça köşklerinde dünya gerçekleriyle yüzleşmekten uzak yaşamayı tercih etmektedir. Kıbrıs’ta yapılanlar 4 yıl önce neden olamıyordu? Bu sorumun cevabını lütfen o dönemle çok ilgilenenler arasınlar.

BAYKAL'A SERT ELEŞTİRİ

Baykal, ya ayna karşısında ya da aksi seda alanı müsait atmosferde konuşuyor. Eğer sayın Baykal, bizim Kıbrıs davasında taksit taksit ne yaptığımızı görmek istiyorsa, dönsün de son 4 yılda KKTC nereden nereye geldi ona bir baksın.

GÜL: AB’DE VİZYON YOK

Gül:AB'de vizyon yokDışişleri Bakanı Gül, 8 maddeyi askıya almayı düşünen Avrupa Birliği’ni sert eleştirdi.

İşte Gül'ün sözleri:

8 maddenin askıya alınması, Avrupa Birliği'nin vizyon noksanlığını gösteriyor. AB ne derse desin, bu reform süreci Türkiye'de devam edecek. Bütün reformlar Türk halkı için yapılıyor, Avrupa Birliği'nin tatmini için yapılmıyor. nKamuoyundaki tartışmalarla ilgili yine çok detaylı anlatabileceğim şey var ama bir taraftan Türkiye'nin devam eden diplomasisini çökertmememiz gerekiyor. Bizim bir tane liman açmamızın Rumlara getireceği fayda ne, bir Ercan Havaalanı'nın açılmasının Kıbrıs Türklerine getireceği fayda ne?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious