AB'ye endeksli dalgalı seyir sürüyor

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği ile ilgili haberler hafta boyunca piyasaların seyrinde etkili oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen hafta AB komisyonu Türkiye'nin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunamadığı için sekiz müzakere başlığını askıya almış ve diğer başlıkların da kapatılması için bu sorunun çözümlenmesini de ön koşul olarak tavsiye etme kararı almıştı. Geçtiğimiz Cuma günü ABD'de açıklanan olumsuz ekonomik veriler ve AB ile ilgili endişelerin neden olduğu tedirginlik borsanın haftaya satışlarla başlamasına neden oldu. Gelen satışlar neticesinde İMKB-100 endeksi 37,654 puan seviyelerine gerilerken bono bileşikleri yüzde 21.70 seviyelerine yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Kasım ayında tüketici fiyatları endeksi TÜFE bir önceki aya göre beklentilere yakın yüzde 1.29 artış kaydederken, üretici fiyatları endeksi ÜFE ise piyasa beklentilerinden daha iyi gerçekleşti ve yüzde 0.29 düştü.

LİMAN HABERİ COŞTURDU

Olumlu enflasyon verileri Salı günü bono piyasasında faizleri yüzde 21.57 seviyelerine geriletirken, Fransa ile Almanya liderleri arasındaki görüşmelerin sonucunu bekleyen borsa güne sakin bir seyirle başladı. Avrupa Birliği'nin iki önemli üyesi olan Almanya ve Fransa'nın yaptığı gayri resmi toplantıdan sonra, Türkiye'nin müzakere sürecinde önünde engel olarak görülen Kıbrıs sorununa çözüm konusunda beklendiği kadar sert bir açıklama gelmemesini olumlu algılayan borsa gün sonunda yüzde 1.35 artış kaydetti ve günü 38,163 puan seviyelerinde tamamladı. Çarşamba gününü genel olarak sakin geçiren piyasalar, Perşembe günü yine AB ile ilgili haberlerle hareketli bir seyir izledi. Finlandiya'dan Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a bir liman ve havaalanını açacağına yönelik AB diplomatlarına dayanılarak verilen haberin ardından gelen yoğun alımlar İMKB-100 endeksini gün içinde 39,198 puan seviyelerine taşıdı. Bir Türk Dışişleri yetkilisinin liman açma konusunda bazı koşullar olduğunu belirtmesinden sonra gelen satışların ardından endeks 38,800 puan seviyelerine gevşedi. Türkiye'nin iki limanını karşılıksız açması ve Ercan havaalanına karşılık Türkiye'den bir havaalanının açılmasını önerdiği yolundaki haberle yeniden yükselişe geçen borsa günü 1,673 puan yükselişle 39,858 puan seviyelerinde tamamladı. Dolar kotasyonları 1.424 seviyelerine gerileyerek son yedi ayın en düşük seviyelerini test ederken bono bileşikleri yüzde 21.10'ları test etti. Cuma günü hızlı yükselişe yönelik kar satışları ile İMKB-100 endeksi günü 39,320 puan seviyelerinde tamamladı. İMKB Ulusal-100 endeksinin haftalık artışı yaklaşık yüzde 3 olarak gerçekleşirken bono bileşikleri haftayı yüzde 21.45, dolar kotasyonları ise 1.4320-1.4350 aralığında tamamladı.

AB Komisyonu'nun Türkiye ile sürdürülen müzakerelere ilişkin olarak aldığı tavsiye kararının ardından Türkiye'nin son dönemde Kıbrıs ile ilgili dış politikasında “hep bir adım önde olma” stratejisi doğrultusunda attığı adımlar piyasalarca olumlu karşılandı. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında ve 14-15 Aralık'taki Avrupa Birliği Liderleri zirvesinde Türkiye ile sürdürülen müzakerelere ilişkin alınacak nihai karara kadar piyasaların dalgalı bir seyir izleyeceği tahmin ediliyor.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious