AB'ye 'genişlemeye bağlı kal' çağrısı

AB'ye 'genişlemeye bağlı kal' çağrısı.27683
  • Giriş : 25.06.2008 / 13:46:00

Aralarında ünlü yatırımcı George Soros, eski Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari'nin de bulunduğu 42 aydın, İrlanda’daki referandumun ardından AB’ye "genişlemeye bağlı kal" çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aralarında çok sayıda Avrupa Parlamentosu üyesinin de bulunduğu aydınların imzaladığı ortak metinde AB’den "güçlü dış politika yürütmesi ve genişleme şüphelerine saldırması" istendi.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunca yayınlanan ortak metinde, AB liderlerinden İrlanda referandumunun ardından "yeni bir kendine güvensizlik dönemine izin vermemeleri" talep edilerek, "Avrupalı vatandaşlar ve liderler, Avrupa’nın daha iyi kurumlar hakkındaki iç tartışmasının çözülmesi için dünyanın ara verip beklemeyeceğinin farkındadır. Nükleer İran tehlikesi, Orta Doğu’da savaş riski, Afganistan’da köktencilerle savaş, iklim değişikliği tehdidi, Afrika’nın sefaleti gibi tüm sorunların varlığı barış ve refahı ilerletecek güçlü Avrupa gerektiriyor. Washington’daki yeni yönetim Atlantik İttifakını yeniden güçlendirmek ve ahlaki itibarını tamir etmek için güçlü bir Avrupalı ortağa ihtiyaç duyacak. Eğer kendine güvensizlik yaşayıp felç olursa Avrupa’nın dünyadaki konumu riske girecek" denildi.

"Genişleme sürecine bağlılığın yeniden vurgulanması ve dünyada tek sesle konuşabilmek için AB’nin (yeni) yollar bulmasının hayati önemine" dikkat çekilen ortak açıklamada, Lizbon Anlaşması belirsizliği nedeniyle AB dış politikasının zayıflamasına izin vermeleri halinde AB liderlerinin "vatandaşlarının umutlarını ve çıkarlarını gerçekleştirmede başarısız olacakları" uyarısı yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious