AB'ye giren 700 Türk!

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Konya'nın 700 nüfuslu Yaylacık köyü, AB'ye iki proje kabul ettirdi. 14 bin euro destek alan köy baştan aşağı yenileniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB'li gençlerin Konya'ya bağlı 700 nüfuslu dağ köyü Yaylacık için hazırladığı "Sedir Ağacının Gölgesinde Yaylacık" ve "Horasan Kilimciliğinin Öğretilmesi" konulu iki proje Avrupa Birliği Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi.

AB'li gençler kilim dokuyacak

Proje kapsamında köy okulunun boyanması, pınar çevresinin düzenlenmesi ve yolların onarılması çalışmalarına başlanırken, yabancı gençlere Horasan dokumasını öğretmek için de köye 10 halı tezgâhı alındı. Proje çerçevesinde, Yunanistan, Romanya, Hollanda ve Türkiye'den gelen 18 genç, 9 gün boyunca Yaylacık köyünde gezi ve incelemelerde bulundu.
Proje kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Yaylacık Köyü Platformu Sözcüsü Abdullah Uluyurt, "Proje kabul edildikten sonra Köy Hizmetleri, Büyükşehir ve Meram Belediyesi işbirliğine girerek malzeme temin etti. Köylü de destek verdi. Örnek bir iş yapıldı ve yol çalışmalarına başlandı. Yine bu projeyle 10 köylümüze tezgâh kazandırdık. Ekimde Yaylacıklı gençler Hollandalı ve Bulgar arkadaşlarıyla halı dokuyacak. Bütün bunlar AB'den aldığımız destekler sayesinde yapıldı" dedi.
Avrupa Ulusal Ajansı, Avrupa Birliği Gençlik Projesi olarak uygulanan "Sedir Ağacının Gölgesinde Yaylacık" için 8 bin euro, "Horasan Kilimciliğinin Öğretilmesi" projesi için de 6 bin euro destek ayırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious