AB'ye 'Hayır' Euro'ya 'Evet'

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin verilerine göre, fon ve imtiyazlardan en çok “AB’ye hayır” diyenlerle ulusalcı tavır sergileyen örgütler faydalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kemalizm gerilemeye tekabül eder” sözleri nedeniyle Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ders verme yetkisi alınan Prof.Dr. Atilla Yayla’nın başkanlığını yaptığı Liberal Düşünce Topluluğu’nun iki ayrı ifade özgürlüğü projesi için AB’den 450 bin euroluk destek aldığını açıklaması “Fon desteğiyle AB’nin sözcülüğü yapılıyor” tartışmasını yeniden gündeme getirdi. AB Genel Sekreterliği’nin verilerine göre fon ve imtiyazlardan en çok AB karşıtlığı ile tanınan, “ulusalcı” tavır sergileyen sivil toplum örgütleri faydalanıyor.

İLGİNÇ PROJELER

Aday ülkelerde ekonomik, sosyal ve politik alanlarda AB’ye eşit ya da benzer şartların oluşturulması ve üçüncü ülkelere karşı rekabet gücünün artırılması amacıyla oluşturulan destek fonlarından Türkiye, 2005’te 36 proje ile 277 milyon euro kullandı. Birliğin 2006 için öngördüğü fon bütçesi ise 500 milyon euro... Birlikten fon kazanmak için kullanılan projeler de bir o kadar ilginç, Üreme Sağlığı Düzeyini Yükseltmek Için Dindar Elemanların Kullanılması projesinden, Ağaç Aşılama ve Budama Eğitim ve Uygulaması’na kadar yüzlerce proje yer alıyor.

PAŞALARIN VAKFI

Aralarında ulusalcı kimliğiyle ön plana çıkan ve yöneticileri arasında AB karşıtı söylemleriyle tanınan emekli paşaların bulunduğu Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), bu yıl “Aktif İşgücü Piyasası Programı” çerçevesinde fondan yararlandı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), AB’den 50 bin Euro aldığı proje kapsamında Şişli, Beyoğlu, Kağıthane ve Büyükçekmece’deki 400 kahvehanede insan hakları eğitimi veriyor. İstanbul Toplumsal Ekoloji Platformu (İTEP), şiddete uğrayan kadınlara destek amacıyla hazırladığı “Dayanışma Ağı Projesi” ile AB’den 40 bin euro’luk destek aldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de Alevi vatandaşlarla ilgili proje geliştirdi. Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev- Maden-Sen) da AB’den 189 bin 266 euro aldı.

GEREKİRSE BEDEL ÖDERİM

Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Yayla’nın duyurulan saatten yaklaşık 45 dakika geç başlayan basın toplantısına İHD’nin yanı sıra İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder), İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) ile Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD) de destek verdi. İfade özgürlüğünün en önemli insan hakkı olduğunu ve kullanılamadığı bir ortamda diğer hak ve özgürlüklerden söz edilemeyeceğini belirten Yayla, şöyle konuştu: “Bana yapılan muamele bu anlamda Türkiye’de ifade özgürlüğünün olmadığını göstermektedir. Ben bu ülkenin bir vatandaşıyım. Türkiye’yi çok seviyorum. Bu uğurda ödenecek bir bedel varsa, onu da ödemeye hazırım ama Türkiye’nin kazanmasını istiyorum.”

EMİN ÇOLAŞAN'IN YAZISI

Hürriyet gazetesi yazarı Emin Çölaşan ile telefon görüşmesi yapan Prof. Dr. Atilla Yayla, Liberal Düşünce Topluluğu olarak iki ifade özgürlüğü projesi için AB’den 450 bin euro aldıklarını açıkladı.Yayla’nın açıklamaları, Çölaşan’ın dünkü köşe yazısında şöyle yer aldı: “... Kendisine bir soru daha sordum: l Siz Liberal Düşünce Topluluğu isimli bir kuruluşun başındasınız. AB sizin topluluğunuza paralar veriyor. Bugüne kadar AB’den toplam kaç para aldınız? l Bu sorunun sorulması bile çirkindir. Biz yasal bir kuruluşuz. Cevabını devlete sorun, öğrenin. Her şeyimiz yasaldır. l Ben size soruyorum. Gizleyecek bir şey yok ki! AB size para veriyor, siz Türkiye’de AB adına konuşup onların sözcülüğünü yapıyorsunuz. Epey üsteledikten sonra Atilla Yayla rakamı açıkladı: l İki adet ifade özgürlüğü projesi için AB”den (400 artı 50) 450 bin Euro aldık. Ne var bunda!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious