AB'ye işlenmiş gıda ürünleri alım jesti

AB'ye işlenmiş gıda ürünleri alım jesti.16918
  • Giriş : 17.11.2007 / 11:44:00

Dış Ticaret Müsteşarlığı, düşük gümrük vergisi ya da gümrüksüz ithalat uygulaması başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dış Ticaret Müsteşarlığı, gümrük birliği kapsamında yer almayan AB ülkeleri menşeli ciklet, çikolata, gofret, çocuk besinleri ve makarnaların da aralarında bulunduğu bazı işlenmiş tarım ürünleri için, düşük gümrük vergisi ya da gümrüksüz ithalat anlamına gelen “tarife kontenjanı” uygulaması başlattı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın tarife kontenjanlarına ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 13 Ağustos 2007 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı eki “Avrupa Birliği Menşeli Bazı İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar” uyarınca AB menşeli bazı işlenmiş tarım ürünleri için tarife kontenjanı açıldı.

TARİFE KONTENJANI NEDİR?

Tarife kontenjanı, bir mal veya mal grubunun ithalatında uygulanmakta olan gümrük vergisi oranlarında, belirli bir miktar veya değer için indirim yapılması veya muafiyet sağlanmasını ifade ediyor.

Bir defada talep edilebilecek azami tarife kontenjanı miktarı çikletler, çikolata ve kakao içeren gıda müstahzarları ve çocukların beslenmesinde kullanılan perakende satılacak hale getirilmiş müstahzarlar ile ekmekçi mamullerinin hazırlanmasında kullanılan karışım ve hamurlar için 3’er ton olarak belirlendi. Tarife kontenjanı gofretler, tatlı bisküviler ve kızartılmış ekmeklerde de aynı miktarda talep edilebilecek. Makarnalar ile hububat veya hububat ürünlerinin kabartılması veya kavrulmasıyla elde edilen gıdalar ve kavrulmuş hububat flokonlarından elde edilmiş hazır gıdalarda ise bir defada 5’er ton olarak talep edilebilecek.

Tarife kontenjanlarından yararlanmak isteyen firmaların, tarife kontenjanı dönemi başlangıcından itibaren, ithal lisansı talebinde bulundukları her bir tarife kontenjanı kapsamı ürün ve her bir başvuru için eksiksiz ayrı dolduracakları belgelerle İthalat Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious