AB’ye jandarma gölgesi!

AB’ye jandarma gölgesi!.10551
  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Zaman Gazetesi köşe yazarı Mustafa Ünal bugün kü köşesinde Türkiye’nin kanayan yarası ’Öğrenci Yurtlarına Gece Baskınlarını’ değerlendirdi. İşte o yazı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son yasal düzenlemelerin ruhunda özgürlükler var, bireyin hak ve hukukunu sonuna kadar korumak var. Ancak bu, uygulamada aynı şekilde karşılık bulmuyor. Gerekirse yasaların uygulamasında bürokrasinin eski alışkanlıklarından kaynaklanan ciddi zaaflar ve aksaklıklar söz konusu. Oysa AK Parti iktidarının bu konuda ne kadar hassas olduğunu bilmeyen yok. Başta Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül olmak üzere hükümet yetkilileri her defasında uygulamadan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi için sürekli uyarı yapıyor.

Maalesef kamuoyu daha çok Orhan Pamuk gibi medyaya yansıyan popüler aksaklıklardan haberdar... Pamuk’a rahmet okutacak başka olaylar var... Son günlerde kulağıma çarpan eski alışkanlıkların tezahürü diyebileceğim haberlerin sayısında ciddi artış var.

Bu haberleri, sıcak geçmesi beklenen 2006’nın planlı, hesaplı sonucu olarak da değerlendirebilirsiniz, bürokrasinin uygulamaya dönük zaafı olarak da... 28 Şubat’ın hukuk dışılığına özenen münferit olay diye de yorumlayabilirsiniz. Ya da her üçü de etken. Zaafın kaynağı yargı değil mülki idare...

Jandarma yetkilileri İzmir, Ankara, İstanbul ve diğer bazı şehirlerin valiliklerine müracaat ederek, olası istihbarat ve operasyon çalışmaları için izin istiyor. Yasal olarak şehirlerin asayiş ve güvenliğinden emniyet görevlileri sorumlu... Jandarma ancak olağandışı hallerde şehir merkezlerinde çalışma yapabiliyor. Somut bir olaya dayanmayan izin talebine nedense valiler önünü arkasını araştırma gereği duymadan gözü kapalı imzayı basıyor. Süre de kısa değil. Bir yıl gibi uzun zaman dilimine yayılıyor. Bir istisna olarak jandarma şehir içinde görev yapacaksa mutlaka somut bir olaya dayanmalı ve süre bu kadar uzun tutulmalı.

İşin doğrusu yeni düzenlemelere göre izin mercii mülki idare değil; yargı. Jandarma’nın şehirde operasyon yapmasına vali ve kaymakamlar değil sadece mahkemeler karar verebilir. Ben birkaç tane izin dilekçesini bizzat gördüm, altında valilerin ‘uygundur’ diye mührü ve imzası vardı.

Bu durumda valiler aslında olmayan yetkilerini kullanıyor. Başta söylediğim uyum yasalarına bürokrasinin ayak uydurmakta güçlük çektiğinden kastım bu.

İş bu noktada kalsa iyi... Mülki idarelerin onayı akla hayale gelmeyen olağandışı uygulamaları beraberinde getiriyor. Nasıl mı¿ Örnek olsun diye birini anlatayım. Yaklaşık 10 gün önce... Öyle terörün kol gezdiği bölgelerde değil, sükunetiyle öne çıkmış Ege’nin bir şirin şehrinde jandarma öğrencilerin kaldığı yurtlara baskınlar yapıyor. Şehrin kırsal kesimlerinde değil asayişinden emniyetin sorumlu olduğu şehir ve ilçe merkezinde... Yurtlardan biri kız yurdu... Tutanak zaptını görünce inanmakta zorlandım; zamanı da ilginç, gece yarısına doğru; saat 22.00’den sonra... Adalet Bakanlığı son dönemde bir dizi reform yasaları çıkardı. Arama tarama faaliyetinin keyfiliğe meydan vermeyen bir kuralı var. Arama işlemini gece yarısı yapabilmeniz için olağan dışı bir durum veya gecikmesinde sakınca bulunması gerekir. İstisnai hallerde yani... Jandarma’nın yükseköğretim öğrencilerinin barındığı yurdun kapısına ellerinde silahlarla dayanmasının gerekçesi ‘patlayıcı madde ve silah’ araştırması yapmak...

Hafızamı biraz zorladım; ben söz konusu o şehirde bugüne kadar ülke genelinde ses getiren hiçbir patlama olayının yaşandığını hatırlamıyorum. Somut bir olay yok, içeride zanlı yok, kuvvetli şüphe de yok... O halde gece yarısı kız yurdunda arama yapmanın izahı iyi niyetle nasıl yapılabilir¿ Tarafların imzaladığı tutanak zaptında suça ilişkin hiçbir bulguya rastlanmadığı ifade ediliyor. Hukukçuların bile yasal çerçeveye oturtmakta zorlandığı jandarmanın arama operasyonu için İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun kulakları çınlasın... AB yolunda Türkiye’ye büyük mesafe aldıran Dışişleri Bakanı Gül’ün de haberi olsun... Anadolu’da AB sürecini gölgeleyen akıl almaz olaylar yaşanıyor. Bunlar Orhan Pamuk davası kadar önemli.

e-posta adresi:m.unal@zaman.com.tr

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious