AB'ye rest çekmek moda haline geldi

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, hükümetin, son zamanlarda Kıbrıs konusunda AB'ye rest çekmeyi moda haline getirdiğini belirterek, ''Türkiye'yi AB üzerinden taviz vermeye yönelik tuzağın içine siz soktunuz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mumcu, "Bu işler nazla, niyazla, sözle olmaz. Bu işlerin bir hukuku, yazılı metinleri, sözleşmeleri vardır. Ülkeler arasındaki ilişkilerde dostluk değil, çıkarlar önemlidir. Masaya oturan herkes kendi çıkarlarını korumak zorundadır'' diye konuştu.

Hükümetin Türkiye'nin milli çıkarlarını zedeleyen anlaşmaların altına imza attığını, ardından 'sanki bunlar olmamış, müzakere koşulu olmamış gibi, Başbakan'ın çıkıp rest çettiğini' vurgulayan Mumcu, şöyle konuştu: ''Türkiye'yi AB üzerinden taviz vermeye yönelik tuzağın içine siz soktunuz. Bu teklif, zamanında Anavatan Partisi'ne de yapılmıştı. O zamanın Başbakanı Yılmaz, bunu reddetmişti. Bu dirayeti, o günün hükümeti göstermişti. O dönemde çok geçmeden 1 yıl sonra AB, kendi ayaklarıyla bize geldi.''

AB'nin Türkiye'ye yaklaşımını da eleştiren Mumcu, ''Türkiye'nin nimetlerden faydalanmaması ancak külfetleri paylaşması'' düşüncesinde olduğunu ifade ederek, ''Türkiye gerçek anlamda rest çektiğinde hizaya geliyorlar. Ama bu Hükümet, içeride emin olamadığı meşruiyetini, dışarıda ayakta tutmak için çok önemli tavizler veriyor'' dedi.

Erkan mumcu, Başbakan Erdoğan'ın, Kıbrıs sorununun çözüm zemininin BM olduğunu yeni farkettiğini savunarak, ''Gözünüz Aydın... 4 yıldan sonra kaçırılan fırsatların ardından gözünüz Aydın... Peki şimdi anladınız; ne yapıyorsunuz? Hiçbir şey. Tek yapılan, vatandaşa poz göstermek ama bu, vatandaşın karnını doyurmuyor'' diye konuştu.

Konuşmasında ''CHP'nin 'sağa açılım'' düşüncesini de eleştiren Mumcu, "CHP'nin 'sağla açılım' dediği şey, AK Parti ile işbirliği kurmak. Hadi hayırlı olsun'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayında olması gereken vasıfların tarifine katıldığını ifade eden Mumcu, ''O tarifteki vasıflar Başbakanda varsa, Cumhurbaşkanı seçelim. Ama millete soralım, bu tarife kim uyar kim uymaz?'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious