''AB'ye terör koordinatörü gerekli''

''AB'ye terör koordinatörü gerekli'' .8070
  • Giriş : 11.07.2007 / 14:31:00

Avrupa Birliği dönem başkanı Portekiz Başbakanı Jose Socrates, AB'nin terörle mücadele için koordinatör tayin etmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Socrates, Avrupa Parlamentosu'nda bugün yaptığı konuşmada, ülkesinin altı ay sürecek dönem başkanlığında öncelik vereceği konular hakkında bilgi verdi.

Portekiz Başbakanı, "AB, üye ülkeleri içinde terörle mücadelede alınacak önlemleri koordine etmek için acil olarak birisini görevlendirmeli ve bu kişinin görev alanı daha açık bir biçimde belirlenmeli" dedi.

"Demokrasi terörden korkmaz ve bu tehdide karşı nasıl kararlı bir biçimde karşılık vereceğini bilir" diyen Socrates, "terörle etkili bir biçimde mücadele etmek için Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin şart olduğunu" vurguladı.

AB'nin daha önceki terörle mücadele koordinatörü Gijs de Vries'in mart ayında üç yıllık görev süresinin dolmasından sonra, bazı AB ülkeleri bu tür bir görevin gerekliliğini sorgulamışlar ve yani koordinatörün atanması konusunda isteksiz bir tavır sergilemişlerdi.

AB'de bazı ülkeler, terörle mücadele koordinatörüne yeteri kadar yetki ve güç verilmediği için, üye ülke gizli servislerinin ellerindeki bilgileri paylaşmamasından şikayetçi olmuştu.

Madrid'de 11 Mart 2004 tarihinde meydana gelen ve 191 kişinini ölümüne yol açan bombalı saldırılardan sonra, AB'de terörle mücadele konusunda bir koordinatör tayin edilmesi kararlaştırılmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious