AB'ye üyelik süreci durdurulmalı!

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, AK Parti hükümetinin dış politikada başarısız olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şandır, partisine katılımlardan dolayı geldiği Kahramanmaraş'ta düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şandır, MHP genel başkanlığına adaylığını açıklayan Ümit Özdağ'a da birtakım sorular yönelttiklerini ve cevap beklediklerini kaydetti. Şandır, "MHP ideolojik bir kadro hareketidir. Geçmişini açıklayamayanlar burada aday olamazlar." dedi.

Şandır, AB'nin son yayınlanan 8. ilerleme raporuna değinerek, bu aşamadan sonra müzakerelerin Türkiye tarafından durdurulması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Avrupa Birliği'nin 14-15 Aralıkta Helsinki'de yapacağı zirvede, müzakerelerin durdurulması tehdide karşılık, Türkiye bugünden Avrupa Birliği'ne, bu dayatmalar ortadan kaldırılmadan, müzakerelere devam edilmeyeceği restini çekmelidir. Türkiye'nin aşağılanması, horlanması, itilip-kalkılmasına müsaade edilmemelidir. AB üyelik ve müzakere süreci Türkiye tarafından derhal durdurulmalıdır."

Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasına müsaade edilmemesi gerektiğini ifade eden Şandır, "Irak'ın kuzeyinde kurulacak Kürt devleti, 'Kürdistan' diye tanımlanan coğrafyanın güneyinde kurulmuş olacaktır. Kuzeyi ise Türkiye. ABD'nin yayınladığı Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında Türkiye'nin 17 vilayetini kapsayan kesimi de Kürdistan olarak ilan ediliyor. Bunun merkezi Irak ve kuzeyi olacaksa, Türkiye olarak buna müsaade etmememiz gerekir." dedi.

"Ümit Özdağ'ın MHP genel başkanlığına adaylığını açıklamasından sonra gelişen olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki bir soruya Şandır, şu cevabı verdi: "1965 yılında rahmetli Türkeş'in genel başkan olduğu dönemden bugüne kadar MHP'nin kongreleri çok adaylı, tartışmalı bazen de kavgalı geçmiştir. MHP demokratik bir partidir. MHP'nin her seçimi çok adaylı ve çok hareketlidir ve tartışmalıdır. Bu MHP'nin demokratik yapısının, demokrasi inancının sağlığının ifadesidir. 2003 kongresi 4 adaylı geçmiştir. Konu üyelik veya genel başkan adaylığı meselesi değildir. Ümit Özdağ meselesi ülkücülük meselesidir. Biz, Ümit Özdağ'ın ülkücülüğünü tartışmaktayız. Özdağ bugüne kadar ülkücü hareket içerisinde olmamıştır. Unvanınızla, uzmanlığınızla, kişiliğinizle bir başka partiye genel başkan adayı olabilirsiniz ama burası MHP'dir. İdeolojik bir kadro hareketidir. 1965 yılından bu yana devam eden bu süreçte gerek ülkücülük hareketinde gerekse yönetiminde bulunmayan bir insanın geçmişini anlatamayan, geçmişindeki ilişkilileri ile ilgili açıklık getiremeyen birinin ülkücüyüm diye MHP'ye üye olması ve adaylığı mümkün değildir."

Genel merkez olarak Özdağ'a birtakım sorular sorduklarını anlatan Şandır, şöyle devam etti: "Bu soruların cevaplarını ülkücülere anlatmanız lazım. Sizin geçmişinizde gazetelere yansıyan birtakım ilişkiler var. Rant Corparation ile ilişkiniz nedir? Yahudi Jinsa kuruluşuyla ilişkiniz nedir? İsrail'de bulunan stratejik kurum Beta Center ile bağlantınız nedir? 1998 yılında ABD'de Washingnton Kürt Enstitüsü'nde PKK toplantısına kimin davetiyle katıldınız? Kimlerle görüştünüz diye sorduk. Bir başka toplantıya neden katıldınız? Neden bulundunuz diye sorduk. Yani 'Özdağ siz kimsiniz?' diye sorduk. Bunları anlatın. Sonra ülkücülük iddiasında bulunun. Önce üye olmaya çalışın sonra da genel başkan adayı olun. Tartışma budur. Özdağ'ın üyelik meselesi yargıya intikal etmiştir. Yargı üyeliğini henüz kabul etmemiştir. Yargıtay'ın kararı; yargı süreci tamamlanıncaya kadar geçici olarak üyeliğinin belgesi verilmiştir. MHP Yargıtay'ın bu kararına istinaden il başkanlarının vesayeti ve talebi üzerine MYKY'de oy birliği ile Ümit Özdağ'ın geçici üyeliği tedbirli olarak kesin ihraç kararıyla merkez disiplin kuruluna verilmesi kararlaştırılmıştır. Böylece Özdağ'ın geçici üyeliği ortadan kaldırılmıştır. Bizim üyemiz değildir. Bunun üzerine Özdağ mahkemeye müracaat etmiştir. Mahkeme de bu talebi reddetmiştir. Dolayısıyla Özdağ'ın üye olabilmesi, genel başkan adayı olabilmesi sözkonusu değildir, mümkün değildir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious