AB'ye yaklaşım sabote edildi

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

İspanyol El Pais gazetesi, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti ile ilgili olarak, "Dink'in ölümü, Ankara'nın AB'ye yakınlaşmasını sabote etti" yorumunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cinayeti birinci sayfadan, "Türk milliyetçiliğine karşı gelen gazeteci İstanbul'da kurşunlanarak öldürüldü" başlığıyla duyuran gazete, Türkiye'nin sözde Ermeni soykırımıyla ilgili "gerçekleri" artık kabul etmesi gerektiğini savundu.

Sağ görüşlü La Razon gazetesi de "Ermeni olayının en büyük savunucusu öldürüldü" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin Ermeni iddialarını kabul etmesi gerektiğini öne sürdü.

Haberde ayrıca, "Eğer Türkiye, Dink'in ölümünden dolayı Avrupa'ya doğru yolculuğunun kesilmesini istemiyorsa katilleri yakalamak zorunda" denildi.

ABC gazetesi de "AB, katliamlarla ilgili Türkiye'ye ifade özgürlüğüne saygı göstermesi gerektiğini söylerken, Dink'in öldürülmesi sistemdeki karanlık güçleri gün ışığına çıkardı" iddiasında bulundu.

İspanyol televizyonları da gazeteci Dink'in öldürülmesini "Türkiye'nin AB'ye doğru ilerleyişinde geri adıma neden olan bir saldırı olarak" yorumladı.

“TÜRKİYE'DEKİ ERMENİLERİN SESİNE SUİKAST”

Fransa'da çıkan siyasi gazeteler, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetini "Türkiye'deki Ermenilerin sesine yönelik suikast" olarak yorumladı.

Liberation ve Le Figaro gazetesi, "Türkiye'deki Ermenilerin sesine suikast başlığıyla" verdikleri haberlerde, "cinayetin sorumlularının aşırı sağcılar olduğundan şüphe edildiği" şeklinde yorumlara yer verdi.

"Hrant Dink'in Türk-Ermeni uzlaşması için mücadele ettiğini" yazan Le Figaro gazetesi, Dink'in avukatı Fethiye Çetin'in, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan güçlere yönelik suçlamalarını ön plana çıkardı.

Liberation gazetesi Dink'in uzlaşı ve diyalog yolundaki mücadelesine de geniş yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious