'AB'ye yalvarıyoruz'

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin üyeliğine yönelik tarihi sürekli ertelemesi ile ilgili olarak, "Hepimizin ağırına gidiyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

7. Cumhurbaşkanı Evren, Büyükçekmece Beykent'te hayırsever işadamı Recep Güngör adına yaptırılan lisenin eğitim öğretime açılış törenine katıldı. Temelini de attığı okulun açılını İstanbul Valisi Muammer Güler ve emekli Orgeneral Çevik Bir ile gerçekleştiren Kenan Evren, törende bir konuşma yaptı.

Kenan Evren konuşmasının genelini eğitim sorununa ayırırken Avrupa Birliği ile ilgili de açıklamalar yaptı. AB'nin Türkiye'yi üyeliği konusunda isteksiz olduğuna işaret ederek, "Biz ise onlara yalvarıyoruz. 'Aman bizi alın' Biz böyle dedikçe onlar da 'Hele bekleyin' diyor. Biraz daha bekleyin. Ne zamana kadar? Ne zaman bizim seviyemize gelirseniz. Hepimizin ağırına gidiyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'deki eğitim düzeyinin Avrupa seviyesine getirebilseydi bu durumlara düşülmemiş olacağını kaydeden Evren, " Avrupalılar'ın bize bu tahakkümü şimdi değil. 18'inci asrın yarısında başladılar, Atatürk'ün Türkiye'yi teslim aldığı güne kadar her sahada kafamıza vurdular. Ve maalesef biz kendi kendimize medeni sahadaki ilerlemelere ayak uyduramadık, onların zoruyla bazı şeyler yaptık." dedi.

Eğitim konusuna geçmişte önem verilmediğini öne süren Kenan Evren, "Yüce Atatürk okuma seferberliği başlatmıştı. Gelin görünkü o tarihte teslim aldığı Türkiye maalesef senelerce ihmal edilmişti. 'Okuma yazma demek yalnız Kur'an-ı Kerim'i okumaktır' şeklinde bir inanca sahiptik. Çocukları evvela mahalle mektebine veya hocalara Kur'an-ı Kerim öğrensin diye gönderirlerdi. Beni de annem babam gönderdi. 3 gün okudum. 3 gün sonra kaçtım." ifadelerini kullandı.

Bunları neden anlattığını söyleyen Evren, vatandaşın devlete yardımcı olmaması durumnda milli eğitim sahasındaki ilerlememinin mümkün olmayacağını kaydetti. Evren, "Bu konuda o kadar geri kalmışızki, şimdiye kadar gelmiş geçmiş bütün hükümetler Türkiye sathında okul yapmaya yetişemiyor. Niye yetişemiyor? Çünkü nüfus durmuyor, mütemadiyen artmaya devam ediyor. Bir tarafta senelerce ihmalin neticesinde okullar yapılmamış, onu telafi edeceksiniz. ondan sonra da yeni yetişen çocuklar için okul yapacaksınız." şeklinde konuştu.


-"100 YAŞINA KADAR YAŞARSAM BİRKAÇ OKUL DAHA YAPTIRIRIM"-

Bugün 90 yaşında olduğunu ve sadece bu okulun açılışı için İstanbul'a geldiğini söyleyen Evren, yarın döneceğini, ertesi gün başka bir okulun açılışını yapacağını dile getirdi. Ölünceye kadar bu konuda elinden gelen bütün gayreti göstereceğini vurgulayan Evren, "Vatandaşlarımı kendi okulun kendin yap kampanyasına teşvik ettim onları zorladım. Ama kendim de Marmaris'e iki okul yaptırdım. Eğer Allah ömür verir de 100 yaşına kadar yaşayabilirsem belki birkaç okul daha yaptırabilirim." şeklinde konuştu.


-OKUL 3 MİLYON YTL'YE MAL OLDU-

Açılışta konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler, eğitimin İstanbul için birinci derecede önem taşıdığını söyledi. Son 4 yılda bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını söyleyen Güler, 200'e yakın okulun yapıldığını, yakın bir zamanda bu rakamın 500'e ulaşacağını kaydetti. İstanbul'da bu yıl sonu itibarı ile bilgisayarsız ve internetsiz okul kalmayacağını dile getirdi.

Tören sonrası Kenan Evren ve Vali Güler'e plaket verildi. Plaket töreni sırasında Kenan Evren gazetecilere dönerek, "Bazı gazeteciler, hediye edilen plaketleri denize attığımı yazmışlar. Ben o denize attığım plaketleri temizletip Marmaris'teki okulda sergiletiyorum. Tam 400 paleket yaptırdığım okulun bir odasında sergileniyor. Yalan haber yazmayın" şeklinde konuştu.

Mus-Can İnşaat tarafından 3 milyon YTL harcanarak yapılan Recep Güngör Lisesi, 51 derslikten oluşuyor. Gülser-Uğur Güngör, isimli hayırseverlerce yaptırılan okulun arazisini Büyükçekmece Belediyesi tahsis etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious