AB'ye yüz vermedi

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB'ye yüz vermedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB büyükelçilerine her yıl Avrupa Günü'nde öğle yemeği veren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu kez büyükelçileri müsteşarı Ertuğrul Apakan'a ağırlatırken, AB Türkiye Temsilcisi Marc Pierini'nin resepsiyonuna da katılmadı.
Dışişleri Bakanlığı'nın 9 Mayıs'ta yemek vereceği konusunda AB ülkelerinin Ankara büyükelçilerine uzun süre önce bilgi verilirken, Gül'ün adaylığından kaynaklandığı ileri sürülen bir belirsizlik yaşandı. Geçen hafta cuma günü gönderilen davetiyelerde ev sahibinin Dışişleri Müsteşarı Apakan olacağı bildirildi. Gül'ün başarısızlıkla sonuçlanan cumhurbaşkanlığı adaylık süreci sonrası, dün akşam düzenlenen AB resepsiyonunda yabancı diplomatların karşısına çıkması yönündeki hazırlık da son dakikada iptal edildi. Gül'ün gitmediği resepsiyona Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu ile Devlet Bakanı Ali Babacan katıldı. Dışişleri kaynakları, Gül'ün AKP'lilerle siyasi temaslarının uzaması nedeniyle resepsiyona katılmadığını belirttiler.
Gül, Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında en büyük desteği AB'den gördü. AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Yetkilisi Javier Solana, Gül'ün adaylığına tam destek verdi. Genelkurmay Başkanlığı'nın "muhtıra" olarak nitelendirilen sert açıklamasının ardından da AB, Gül'ün yanında yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious