AB'yi ikiye böldük

AB'yi ikiye böldük.9349
  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin limanları şartlı açma önerisi AB'yi alt üst etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB Komisyonu Başkanı Barroso, Türkiye'nin önerisinin olumlu yönde ilerlediğini söyerken, Finlandiya Başbakanı Vanhanen ise yeterli olmadığını öne sürdü. 25 üye ülkenin Brüksel'deki temsilcilerinden oluşan Temsilciler Komitesi'nde de (COREPER) her kafadan ayrı ses çıktı. Almanya ve Fransa'nın başını çektiği Türkiye karşıtı ülkelerin temsilcileri, Ankara'nın sözlü planının tartışılamayacağını öne sürerek, Türkiye'den teklifini "yazılı belge" haline getirmesinin istenmesinde ısrar etti.

RUM-YUNAN İTTİFAKI Rum ve Yunan temsilciler planın reddi ve komisyon raporunun daha da ağırlaştırılması için yoğun kulis yaptı. Rum-Yunan ittifakı, "Türkiye bütün liman ve havaalanlarını açmak zorunda. Bu teklif kabul edilemez" diye görüş bildirdi. Finlandiya'nın kısmen yazılı hale getirdiği teklifi, bazı devletler tatmin edici bulmadı. İngiltere, İspanya, İsveç ve İtalya, teklifin olumlu olduğunu, komisyonun 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınması teklifini yumuşatması gerektiğini savundu. AB Komiseri Olli Rehn, plan hakkında görüş sunması isteğini reddetti. COREPER toplantısında konunun 11 Aralık'ta yapılacak Dışişleri Bakanları toplantısına bırakılması görüşü ağırlık kazandı.

MÜZAKERELER SINIRLI SÜRECEK AB Dönem Başkanı Finladiya'nın Başbakanı Matti Vanhanen, Türkiye'nin önerilerinin, AB ile olan yükümlülüklerinin yerine getirilmesi konusunda yeterli olmadığını bildirdi. Vanhanen, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin önerileri yeterli değil. Ancak AB için olumlu bir işaret olarak görüyorum. Türkiye ile müzakereler sınırlı sürecek. Türkiye Ankara Protokolü'nü bu yıl uygulamayacak. Bu temel sorunu çözümsüz kalacak" dedi. Vanhanen, AB dışişleri bakanlarının, pazartesi günü Brüksel'de yapacakları toplantıda bir sonraki adımın ne olacağına karar vermelerini beklediğini belirtti.

Kıbrıs masada gitmez

Afyon'da açılışlara katılan Başbakan Erdoğan, Rumlar’a açılacak limanlarla ilgili ilk kez konuştu. "Kıbrıs'ı veriyoruz" eleştrilerine sert yanıt veren Erdoğan, "Biz emin adımlarla yürüyoruz" dedi.

Daha önce hiç kimsenin tanımadığı KKTC’yi, bugüne kadar izledikleri Kıbrıs politikası sayesinde, ilk kez Pakistan tarafından Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın resmen davet edildiğini söyledi. Erdoğan, ad vermeden Denktaş'ın hiçbir yere resmen davet edilmediğini vurguladı. Erdoğan, Kıbrıs konusundaki gayretleri sonucu Talat'ın ayrıca BM Genel Sekreteri Annan, ABD, İngiltere ve Alman dışişleri bakanları tarafından da davet edildiğini kaydetti. Erdoğan şunları söyledi: "Bu ülkede taş üstüne taş koymayanlar bir şeyler söylüyorlar. Biz iş üretiriz. Siyaset netice alma sanatıdır. Kuru kuruya bağırma sanatı değildir. Biz işimize bakıyoruz. Kimse bizimle aşık atmasın. Yolculuğumuzda ilkelerimiz bellidir. Merak etmeyin kimse masada Kıbrıs’ı alamaz."

Avrupa cömertçe karşılık vermeli

Türkiye'nin Kıbrıs nedeniyle yaşanan krizin aşılması için yaptığı son hamle, dünyanın kafasını karıştırdı. Öneriyi geniş biçimde tartışan dünya basını, Türkiye'nin önerisinin Avrupa Birliği ülkelerinde farklı tepkilere yol açtığını yazdı.

FINANCIAL TIMES: ZEYTİN DALI n İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin AB'ye önerilerini "felaketi önlemek için son dakikada uzatılan zeytin dalı olarak" yorumladı. Gazetenin baş yazısında, "Türkiye ve AB'nin birbirlerine ihtiyaç duydukları" ifade edildi. "Bu hareketle Kıbrıs üzerindeki atışmanın sona erdirilmesinin hedeflendiği" bildirildi. "Avrupa hükümetlerinin şimdi bu fırsatı değerlendirip, buna cömertçe karşılık vermesi gerektiği" vurgulanan yazıda, "aksi halde Avrupa bu uzağı göremeyen yaklaşımla müzakerelerin büyük bölümünü askıya alacak" uyarısında bulunuldu.

GUARDIAN: KARAR LİDERLERE n İngiliz Guardian gazetesi AB Dışişleri Bakanları'nın pazartesi günü bir anlaşmaya varmaya çalışacağını ancak kararın AB liderlerine bırakılacağını belirtti.

INDEPENDENT: SÜRPRİZ HAMLE n Independent gazetesi, Türkiye'nin liman hamlesiyle AB umutlarını canlı tuttuğu değerlendirmesi yaptığı haberinde, öneriyi "sürpriz" olarak nitelendirdi.

THE ECONOMIST: YILDIRICI n İngiliz The Economist dergisi, "Giderek Uzayan Yol" başlıklı makalesinde, "Türkiye'nin AB üyeliğinin önündeki engellerin her zamankinden daha yıldırıcı bir hal aldığını" yazdı.

LIBERATION: KAPILAR AÇILIYOR n Fransa'da yayınlanan Liberation gazetesi, Türk yetkililerinin AB'yi yatıştırmak için ilk jesti yaptığını belirterek "Ankara kapılarını Rumlar’a açıyor" dedi.

LE MONDE: TÜRKİYE BÖLECEK n Fransız Le Monde gazetesi, "Türkiye Kıbrıs konusunda bir jest yaparak Avrupalıları bölecek" başlığını kullandı.

LE FIGARO: PLANLAR ALT ÜST n Fransa'nın muhafazakar gazetesi Le Figaro, AB'nin Türkiye'nin önerisini "ihtiyatlı" bir biçimde karşıladığını belirterek "Öneri ile Türkiye AB'nin planlarını alt üst etti" görüşünü dile getirdi.

EL MUNDO: BLOKAJ KALKTI n İspanyol El Mundo gazetesi Türkiye'nin AB'nin koşullarından birini yerine getirerek limanlarını Rum kesimine açmayı kabul ettiğini, böylece AB üyeliği üzerindeki blokajı kaldırdığı yorumunu yaptı.

LE SOIR: RUMLAR REDDETTİ n Belçika'da yayınlanan Le Soir, "Türk adımı Kıbrıs için (Rumlar) yeterli değil" başlığını kullandığı haberinde Türkiye'nin önerisinin Rumlar tarafından hemen reddedildiğine dikkat çekti.

HOLLANDA BASINI: YETMEZ n Türkiye'nin AB'ye önerileriyle ilgili yorumlar, Hollanda basınında da yer aldı. Gazeteler, Türkiye'nin önerisinin, yeterli bulunmadığı ve üye ülkeler arasında, Türkiye hakkındaki ayrılık ve yaklaşım farklılıklarını artırdığı görüşünü öne çıkardı.

NYT: KIBRIS HAMLESİ n Amerikan New York Times gazetesi, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki gerilimin azalması için bir hamle yaptığını belirtti.

CHP Meclis'i toplayacak

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın "Hükümetin Kıbrıs kararını televizyondan öğrendim. Resmi görüşümüz alınmadı" şeklindeki açıklaması CHP'yi harekete geçirdi. CHP "Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bilgisi var mı?" sorusunu da gündeme getirdi. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, "Hükümet kendi başına iş yapıyor. Muhalefete haber verilmiyor. Genelkurmay Başkanı haberim yok diyor. Demek ki Milli Güvenlik Kurulu'nda bilgi verilmemiş. Sezer'in bilgisi olup olmadığını bilmiyoruz. Hükümet tüm sorumluluğu üstlenmiş, çok vahim bir durum. Durum hiç parlak değil. Bilgi verilmemesi vahim bir hata" dedi. CHP'de, TBMM'nin olağanüstü toplanması ya da devletin zirvesinin acil olarak bir araya gelmesi yönünde çağrı yapılması değerlendirmeleri ele alınıyor.

RUSLAR ERDOĞAN’A BAYILIYOR

Rusya'nın güvenilir haber radyolarından "Eko Moskova"da dün gece yayınlanan "48 Dakika" programının konusunu Başbakan Erdoğan'ın liderlik vasıfları oluşturdu. Radyonun Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov'un yönettiği programa, Rus İtar-Tass ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mihail Guzman ve Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant'ın muhabiri Nergiz Asadova katıldı. Guzman, Erdoğan'ın "radikal değil barışçı ve ılımlı bir İslamcı lider" olduğu görüşünü dile getirerek, "İslam dünyasında Erdoğan gibi liderler ne kadar çoğalırsa çatışma ihtimali o kadar azalır, uzlaşma olasılığı o kadar artar" dedi. Programda ayrıca "Rusya'da Erdoğan gibi bir politikacının iktidara gelmesini ister misiniz?" konulu anket yapıldı. Telefonla ankete katılanların yüzde 29.1'inin Rusya'da Erdoğan gibi bir lideri iktidarda görmek isteriz dediği açıklandı.

BUSH'A AB TELEFONU

Başbakan Erdoğan dün Sandıklı Ulu Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra ABD Başkanı George Bush ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile bir telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan-Bush görüşmesinde, Türkiye’nin AB süreci ile ilgili son gelişmelerin değerlendirildiği ve bölgesel meselelerin ele alındığı kaydedildi. Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile yaptığı görüşmede de Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili son gelişmelerin ele alındığı ve Erdoğan’ın Karamanlis’i, sürece yapıcı katkıda bulunmaya davet ettiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious