Aç kalan akbaba şehre indi sonunda

Aç kalan akbaba şehre indi sonunda.6056
  • Giriş : 26.01.2009 / 10:40:00

Van'da çevreyi kaplayan kar ve soğuk hava yüzünden yiyecek bulamayan bir akbaba Gevaş ilçe merkezine indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hava koşullarının oldukça çetin geçtiği kentte bir çok yabani kuş yiyecek bulama sıkıntısı çekerken, 'Hindi Akbaba' cinsi olduğu öğrenilen bir akbaba Gevaş ilçe merkezine indi. Aç ve bitkin bir halde ilçede bir evin bahçesine konan akbaba görenleri hayrete düşürdü.

Siyah renkli, oldukça iri cüsseli bir kuşun durgun ve hasta görünüşlü olduğunu fark eden vatandaşlar Gevaş Meslek Yüksekokulu Sağlık Programları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erkan Düz'den yardım istedi. Olay yerine gelen Yrd. Doç. Dr. Düz, yaptığı ilk muayeneden sonra yabani kuşun 'Hindi Akbaba' adı verilen bir akbaba cinsi olduğunu ifade ederek, bu tür kuşların genellikle ılıman iklim kuşaklarında yaşadığını belirtti.

Bu tür akbabaların yabani ortamlarda canlı ve ölü hayvan etleri ile beslendiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Düz, iki metreye yakın kanat genişliği ve yaklaşık yedi kilogram ağırlığı olan akbabanın açlıktan halsiz düştüğünü söyledi. Yrd. Doç. Dr. Düz, akbabayı ileri teşhis ve tedavisinin yapılması için Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne götürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*