Aç karnına alışveriş bilinçsiz yapılıyor

  • Giriş : 23.09.2007 / 13:40:00

Ramazan ayında aç karnına alışverişe çıkılmaması konusundaki uyarılara karşın iftar öncesinde 14.00-18.00 saatleri arasında marketlere ve pazarlara adeta akın ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle hafta sonlarında market yetkililerinin boşalan rafları doldurmakta güçlük çektiğini, tüketicinin talebini karşılamaya çalıştığını söyledi.
Razaman ayında sadece gıda ürünlerine fazlaca talep olduğunu vurgulayan Özer, birçok kişinin Ramazan ayında adeta ''tüketim canavarı'' olduğunu bildirdi.
Marketlerdeki renk ve ışıklandırmanın açlıkla birleşmesi sonucunda iftara 2 saat kala yapılan alışverişin bilinçsiz olacağını ifade eden Özer, şunları kaydetti:
''İftardan 2 saat önceki zaman diliminde, açlığın iyice hissedildiği anlarda alışverişin dozu kaçabiliyor. Aç olanlar, marketteki her şeyden almak istiyorlar. Özellikle Ramazan ayına girerken et ve süt ürünleri, bakliyat ile meyve ve sebzede yapılan yüzde 100'e yaklaşan zamlara bilinçsiz alışveriş yapılınca market çıkışında fatura kabarık oluyor. Birçok kişi bu faturayı kredi kartıyla ödüyor ve Ramazan sonrasında da kredi kartı borcunu ödemek için çırpınıyor. Bazı fırsatçılar, vatandaşların bu şekildeki tüketimini bildiği için Ramazan öncesinde inanılmaz zamlar yapıyor.''

GIDA ALIŞVERİŞİNİZİ 14.00'E KADAR TAMAMLAYIN
Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir alışveriş listesi hazırlanmasını öneren Özer, gıda alışverişlerinin en geç 14.00'e kadar tamamlanmasını önerdi.
Fazla ürünle yüklü fatura ödememek için alışverişin en uygun saatinin iftardan sonra olduğunu vurgulayan Özer, şu önerilerde bulundu:
''İhtiyaç listesi dışında kampanya, renk ve ışıklandırmaya kanıp başka ürüne yönelmeyin. İftarda ve sonrasında gıda tüketimi, açken düşünüldüğü kadar fazla olmuyor. Bu yüzden tüketeceğiniz kadarını almak için aç karnına alışverişe çıkmayın. Hafta sonları fiyatlar biraz daha fazla olabiliyor, bunun için hafta içinde alışverişe çıkın. Marketler arası fiyat karşılaştırması yaparak ürününüzü alın. Ürünlerin son kullanım tarihlerini mutlaka kontrol edin. Alışverişe çıkarken yanınıza az miktarda para alın ya da kendinize bir limit belirleyin.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious