Acaba bugün ne giysem?

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

“Acaba bugün ne giysem?” sorusu çalışan kadınlar için çoğu zaman bir sendrom halini alır. Sabah sendromu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gardırobu açan kadınlar, ‘Ne giyeceğim.’ sorusuna cevap arar. Hem şık hem de konumuna uygun giyinebilmek zor iştir vesselam. “Acaba bugün ne giysem?” sorusu çalışan kadınlar için çoğu zaman bir sendrom halini alır:
Sabah sendromu. Sabahın erken saatinde kalkıp kahvaltıyı hazırladıktan sonra kadınlar kendi derdinin peşine düşer. Belki de en çok zamanı da “ne giyeceğim” sorusuna cevap aramakla geçirir. Hem şık hem de işteki konumuna uygun giyinebilmek için dakikalarca gardıroba bakakalır. Sonuç kimi kez başarılı; ama çoğu kez başarısızdır. Ama acele etmesi de gerekir, çünkü servis gelmek üzeredir...

İş yaşamında mesleki profesyonelliğin yanı sıra kılık-kıyafetin de iş kariyerini direkt etkilediği bir gerçek. Çeşitli araştırmalar sonucunda varılan bu kanı, çalışan kadınların kıyafetini de profesyonelce seçmesi gerektiğini gösteriyor. Şık, güzel ve saygın giyinmek kadar işyeri ve konumunuza uygun giyinmek gerektiğini de unutmayın. Her iş ve meslek grubunun belli bir kıyafet konsepti vardır. Bazı mesleklerde bu çok belirgin olmasına rağmen kimi mesleklerde belli belirsizdir. Buna karşın işyerindeki kılık-kıyafetin belli bir adabı olduğu asla akıldan çıkarılmamalıdır. Bu kurallar içerisinde çalışan kadınların seçebilecekleri geniş giyim yelpazesi var. Çok fazla frapan olmayan, dekolteden uzak, ciddiyet taşıyan, aynı zamanda zariflik hissi uyandıran kesimler uygun ana başlıklardır.

Giyim tarzınız, işteki konumunuz hakkında iyi ya da kötü bir imaj sahibi olmanıza sebep olur. İşinizin ciddiyeti giyiminiz ile sarsılabilir. Ya da çok düzenli ve tertipli giysileriniz ile daha da güvenilir gözükebilirsiniz. Dağınık, özgür giyineceğim kaygısıyla tercih edilen pejmürde giyim çok yanlış bir seçim olabilir. İş hayatında klasik giyim vazgeçilmezdir. Hem karşı tarafta uyandırdığı saygı hem de kullanan kişide işe adaptasyon anlamında doğru seçilmiş genel giysi tarzıdır. Sabah dolap karşısında geçirilen vaktin azalmasına yardımcı olacağı da kesindir. Klasik stil deyince akla ilk gelen takımlar ve döpiyeslerdir. Bir iş kadını için kullanımı kolay, ilgiyi direkt yapılan işe yönlendiren giyim stili, işteki saygınlığını artırır. Çok canlı ve fosforlu renklerden uzak durmak giyim zevkinizin kalitesini yansıtır. Takımlardaki kesimler de önemli ayrıntılar arasındadır. Her takım ya da döpiyes iş konumunuza uygun olmayabilir. Yaka özellikleri, kumaş tercihleri, etek boyları, pantolon formları ciddi görünümden uzak, sıradan olmamalıdır. Abartılı hatlardan uzak durmakta fayda var.

Giyim kadar aksesuar da önemli

Tüm bunları yaparken farklılığınızı ortaya koyabilecek küçük sihirli dokunuşları da kullanmaktan çekinmeyin. Aksesuarlar bu iş için biçilmiş kaftandır. Bir kemer, şal, kolye, broş ya da zarif bir fuların dümdüz bir giysiyi kullanıldığı tarza uygun olarak ne derece değiştirebileceğini şaşırarak görebilirsiniz. Kıyafetiniz mesleğinize, profesyonel iş yaşantınıza destek vermeli. Öte yandan kurumunuzu da sadece fikirlerinizle değil, giyim anlayışınızla temsil ettiğinizi de unutmayın. İşe giderken sadece kendiniz için değil kurumunuz için de giyindiğinizi unutmayın. Boncuklarla dolu gece giyimini andıran kıyafetler, frapan kesimler işyerinde asla tercih edilmemelidir. Aynı şekilde eşofmanvari giysiler de profesyonel iş yaşamı ile bağdaştırılamaz.

Kendi tarzınızı iş giyimiyle birleştirin

Çalışma hayatında görevli olduğunuz işin profilinden dolayı orada bulunduğunuzu, şahsi olarak değil mesleki bilgi birikiminiz ile adınızdan söz ettirebileceğiniz giysi tarzlarını belirlemeniz işe duyduğunuz saygının göstergesidir. Entelektüel görünmek kaygısı ile etnik giysiler, havalı olacağım düşüncesi ile birbirinden abartılı modeller, daha uzun görüneceğim diye aşırı yüksek ökçeli rahatsızlık veren ayakkabılar, özgür duruşunuzu kanıtlamak için rengârenk günlük sıradan kıyafetler profesyonel iş yaşamınıza vuracağınız bir darbedir.

Ama “ben bu tarz giysilerle kendimi ifade ediyorum, ben buyum” diyorsanız bunun da kolay ve doğru bir yolu var. Belirlediğiniz tarzınızı klasik iş giyimi ile birleştirmeyi hiç denediniz mi? Baştan aşağıya etnik ya da spor giyinmek çalıştığınız kuruma saygısızlık olabilir. Ama bluzunuzda, eteğinizin küçük bir detayında veya takılarınızda kendinizi ifade edebilirsiniz. Göreceksiniz sokaktaki binlerce insandan farklı entelektüel bir görünüşe kurumunuzun da profesyonel giyim standartları ile kavuşacaksınız. Günümüzde bu iki tarzı birleştiren çok başarılı koleksiyonlar var. Geçmişin izlerini taşıyan modern tasarımlar çalışan kadınlar düşünülerek hazırlanmış. Sloganlarla dolu (İngilizce yazılı, garip grafik desenli) tişörtleri yerine Osmanlı motiflerinin naif bir şekilde kullanıldığı tişörtleri, bol katlı desenli etekler yerine düz renkli kemer bölümünde hareket, desen olan etekleri tercih edebilirsiniz. Aşırı düşük bel pantolon yerine daha yüksek bel (ki bu sene ve önümüzdeki sene çok gözde modeller) pantolon ve kemer kullanımı şık, zarif ve ciddi görünmenize yardımcı olacaktır. Hoş bir hırka, kemer, çizmeyle çok farklı kullanımlara çevirebileceğiniz elbiselerinizi, içine giyeceğiniz klasik gömleklerle de tamamlayabilirsiniz. Giysilerinizdeki abartılı desenler çok yanlış tercihler arasında olurken, düz renk her zaman saygın ve şık bir etki bırakır. Çok iddialı modellerden, renklerden, moda trendlerinden uzak durun. Her ne kadar gece giyimi ile gündüz giyimi birbirine karışmış olsa da iş konumuna uygun giysi seçilmelidir.

KADINLARA SABAH ÖNERİLERİ

Sabah kalkınca hangisini giyeceğim derdinden kurtulmak için dolabınızı ikiye ayırın. Bir tarafı günlük, hafta sonu giysilerinizden oluşsun.

Giysilerinizi askılara asarken takım olacak şekilde yerleştirme yapın. Birbiri ile uyumlu kıyafetleri aynı askıya asmaya özen gösterin.

Kendinize sezonluk renk belirleyin ve alışveriş esnasında o renkleri kapsayan giysileri satın alın. Renk kombinleri çok önemlidir, bu nedenden dolayı ana renklerde klasik kıyafetlere (etek, pantolon, elbise, gömlek...) yer verin.

Bir koyu bir de açık renk takım edinin. Camel, bej her renk ile uyum sağladığı için deri ürünlerinizi bu tonlarda tercih edebilirsiniz.

Yeni satın alacağınız giysilerin kumaş cinsleri; kırışmayan, leke tutmayan, ter kokusu yapmayan, kolay deforme olmayan, hareket özgürlüğü sağlayan “akıllı kumaş” diye adlandırılan ürünlerden oluşması tahminlerinizin üzerinde kolaylıklarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Her sabah ütü yapmak, belli bir saatten sonra ter kokmak, kırışık gömleklerle toplantıya girmek istenebilecek en son şeylerdir.

Diğer bir kolaylık ise siyah elbise, takım, gömlek, ayakkabı, beyaz gömlek gibi çalışan kadınların dolabında bulundurması gereken kurtarıcı giysiler edinmektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious