Acaristanbul iptaline Danıştay'dan onay

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Danıştay 6. Dairesi, Beykoz Belediyesi'nin Acaristanbul'a verdiği yapı ruhsatının iptaline ilişkin yerel mahkeme kararını onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliğinin açtığı davada, Beykoz Belediyesince Acaristanbul'a verilen yapı ruhsatının iptal edilmesine ilişkin İstanbul İdare Mahkemesi kararını onadı.

Danıştay 6. Dairesi, yine Mimarlar Odasının Acaristanbul'un sit alanı ilan edilmesi konusunda açtığı davayı reddeden İstanbul İdare Mahkemesi kararını da bozdu.

Daire, yerel mahkemece yaptırılan bilirkişi incelemesini yeterli görmeyerek, yeni bir bilirkişi incelemesi yaptırılması gerektiğini kaydetti.

ACARKENT

Daire, ayrıca, Acarkent ile ilgili ruhsatın iptali istemiyle Mimarlar Odasının açtığı davayı ehliyet yönünden reddeden İstanbul İdare Mahkemesi kararını da bozdu.

Dairenin bu konudaki kararında Acarkent'in ormanlık alan olması nedeniyle kamu yararı bulunduğu, bu nedenle Mimarlar Odasının dava açma ehliyetinin bulunduğunu işaret etti.

DANIŞTAY KARARI BEKLENİYORDU

Beykoz Belediye Encümeni, Serdaroğlu özel ormanındaki villalarla ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanlığının itirazı üzerine dosyanın İmar Müdürlüğüne gönderilmesine karar vermişti.

Encümenin, Danıştay 6. Dairesindeki dosyanın sonuçlanmasının ardından konuyu yeniden ele alacağı bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious