Acarİstanbul'a soruşturma izni

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Danıştay, İçişleri Bakanlığı'nın Acarİstanbul projesiyle ilgili DSP'li eski Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ve diğer belediye görevlileri hakkında soruşturma izni vermemesi kararını kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Danıştay 1. Dairesi, İçişleri Bakanlığı'nın Acarİstanbul Projesiyle ilgili DSP'li eski Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ve diğer belediye görevlileri hakkında soruşturma izni vermemesi kararını kaldırdı. Serdaroğlu Özel Ormanı olarak bilinen Acarlar A. Ş. adına kayıtlı Dereseki Köyü 4-5 pafta 2150 ve 216 sayılı taşınmazlarda yapılaşma için Çevre ve Orman Bakanlığı'nın izni olmadığı bilindiği halde inşaat için yapı ruhsatları düzenledikleri iddiasıyla eski Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler, Belediye Yapı Kontrol Müdür Vekilleri İlhan Özkaya, Ali Esat Yaşar ile İmar Müdür Vekili Hüseyin Tuncer hakkında soruşturma yapılması istendi. İçişleri Bakanlığı, 27 Nisan 2006'da Acaristanbul Projesiyle ilgili mülkiye başmüfettişi tarafından düzenlenen rapor üzerine, eski Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler ve diğer belediye görevlileri hakkında soruşturma izni vermedi. İtiraz üzerine dosya Danıştay 1. Dairesine gönderildi.

Danıştay 1. Dairesi, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun 27 Nisan 2006 tarihli kararının, Alaattin Köseler ve Hüseyin Tuncer için soruşturma izni verilmemesine ilişkin kısmının kaldırılmasına ve dosyanın Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine oy birliğiyle karar verdi. Başsavcılık, bu kişiler hakkında dava açabileceği gibi, takipsizlik kararı da verebilecek. Gerekçede, "taşınmazlardaki yapılaşma oranının yüzde 6'yı aşarak yüzde 60'ı geçen oranlara ulaştığı, yapılaşmanın tüm alana yayıldığı, yapılaşma dışı alanlarda ormancılık faaliyeti yürütülmesinin mümkün olamayacağı, Çevre Bakanlığı'ndan ÇED raporu alınmadığı, proje maliyet bedellerinin hazırlanmadığı" tespitlerinin yer aldığı kaydedildi.

YAPILAŞMA İZNİ YOK

Bu durumda taşınmazlarda yapılaşma için firmaya kesin izin verilmediği gibi ön izin olurunun da iptal edildiği ve kararın firmaya tebliğ edildiği belirtilen gerekçede, "Dolayısıyla söz konusu taşınmazlarda inşaat yapılması imkanı kalmadığı, ön iznin iptali karşısında taşınmazlarda yapılaşmaya ilişkin Koruma Kurulunca onaylanan planlar ile projelerin 7 Kasım 2002 tarih itibariyle dayanaktan yoksun hale geldiği açıktır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious