Acarlar'a çifte dava

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Orman Banklığı'nın Acarlar İnşaat Taahhüt Sanayi ve Tic. A.Ş hakkında açmış olduğu, "Kat irtifakının iptali" ve "Devlet Ormanı'na müdahalenin önlenmesi" ile ilgili davaların görülmesine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya, Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü'nün avukatlarından Elmas Erdem ile Acarlar Şirketi adına Avukat Haluk Öztürk katıldı. Acarkent'teki "Kat irtifakının iptali" ile Acaristanbul hakkındaki "Devlet Ormanı'na müdahalenin önlenmesi" ile ilgili duruşmada, Avukat Elmas Erdem mahkemeye bir dilekçe sundu. Dilekçede, "idareden izin alınmadan ve yasalara aykırı olarak yapıldığı" iddia edilen villaların "iyi niyetli üçüncü kişilere devrini önlemek" için mahkemeden tedbir alınması istendi.

Dilekçede, Beykoz Dereseki Köyü'ndeki Acaristanbul'un 4- 5 paftada yer alan, 215 ve 216 sayılı parsellerin yapılan satış sonucu, Serdaroğlu Özel Ormanı olarak Acarlar İnşaat adına tescil edildiği anlatıldı. Dilekçenin sonuç bölümünde ise Davalıların 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 52. maddesinin 2. paragrafındaki "Ancak, şehir kasaba ve köy yapılarının toplu olarak bulunduğu yerlerdeki hususi orman alanlarında, bu kanunun 17. maddesine göre izin almak ve yatay alanın yüzde 6'sını geçmemek üzere imar planına uygun inşaat yapılabilir" hükmüne göre tapuda kurulmuş olan kat irtifaklarının iptali ve kayıtlardan terki talep edildi.

Mahkeme Hâkimi, dosyaların incelenmesi ve davanın karara bağlanması için duruşmayı erteledi.

-BEYKOZ KONAKLARI'NA DA DAVA AÇILDI-

Orman ve Çevre Bakanı Osman Pepe'nin helikopter ile İstanbul turu sonrası yaptığı açıklamada iş, spor, sanat ve spor camiasından birçok ünlünün evinin bulunduğu Beykoz Konakları ile ilgili de soruşturma başlattıklarını belirtmişti. Bu açıklamadan sonra, Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı avukatların Beykoz Adliyesi'nde "Kat irtifakının iptali" davası açtığı öğrenildi. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

Bu arada, Acarlar hakkında açılan davalar ile Beykoz Konakları ile ilgili açılan davaların birleştirileceği de öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious