Acarlar'dan yıkım kararına iptal davası

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Acar, Beykoz Belediyesi Encümeninin yıkım ve para cezası kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, Beykoz Belediyesi Encümeninin yıkım ve para cezası kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtıklarını bildirdi.

Acar, Beykoz Belediyesi Encümeninin yıkım kararının 19 Mart Pazartesi günü kendilerine tebliğ edildiğini hatırlatarak, dün de kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle İstanbul Bölge İdare Mahkemesine dava açtıklarını kaydetti.

Encümenin 3194 Sayılı İmar Yasası'nın 32. maddesine göre yıkım kararı aldığını belirten Acar, dava açma gerekçelerini şöyle sıraladı:

''O madde ruhsatsız inşaata başlayanlarla, ruhsat alıp da ruhsat ve eklerine uygun olmayan imalat yapanlara uygulanır. Halbuki biz Acaristanbul için devletten ruhsat aldık ve 2,5 sene inşaata devam ettik. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi ve inşaatları durdurduk. Belediye de inşaatların fiili durumu tespit ederek tutanağa bağladı ve yaptığımız inşaatların ruhsat ve projelerine uygun olduğu belediyece tespit edildi. Dolayısıyla o maddenin belirtilen uygulanması mümkün değil.''

Hiç ruhsat almadan inşaata başlansa dahi 6831 Sayılı Orman Yasası'nın 52. maddesi gereğince yüzde 6 taban oturumlu yapılaşma hakları olduğunu ifade eden Acar, buna göre Acaristanbul'a 954 ayrı bağımsız bölüm yapılabildiğini, oysa halen inşa edilmiş olan 138 bağımsız bölümün sadece yüzde 1 oranında yapılaşma anlamına geldiğini savundu.

Acar, ''Dolayısıyla ruhsata bağlanan bir durum olduğuna ve Danıştay'ın yerleşik içtihatlarına göre yıkım yapılamaz. Bu gerekçelerle belediyenin yasal dayanağı ve hukuki olmayan encümen kararının iptali gerekmektir'' dedi.

-''YARGI KARARI BEKLENMEDEN YIKIM OLURSA...''-

Kesin izin taleplerinin haksız şekilde Orman Bakanlığınca ret edildiğini ifade eden Acar, bu konuda 12 Şubat 2007 tarihinde açtıkları davanın da halen sürdüğünü söyledi. Acar, şöyle konuştu:

''Bu her iki davanın kesin olarak sonuçlanmasından sonra eğer yıkım, yargı kararıyla söz konusu olacaksa, hiç kimseden tazminat, harcadığım bedel talep edilmeksizin yıkım tarafımdan gerçekleştirilecektir. Ancak, yargı süreçlerinin kesinleşmesi beklenmeden belediyece herhangi bir yıkıma başlanması halinde elbette ki her türlü yapılan harcamalar, ayrıca gecikme faizleri ve maddi tazminat dahil olmak üzere talep edilmesi, hiç arzu etmediğim halde, zorunlu hale gelecektir.''

Belediye Encümeninin 8 adet yapı tatil tutanağı için verdiği toplam 240 bin YTL para cezasını da eleştiren Acar, her parsele ancak bir ceza verilebileceğini, Acaristanbul'da iki parsel bulunduğunu, dolayısıyla 30'ar bin YTL'den ancak 60 bin YTL para cezası verilebileceğini savundu.

İsmet Acar, Acarlar İnşaat Taahhüt, Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Hukuk Müşavirleri Haluk Öztürk ile Alev Ulaş'ın dava dilekçesini İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne verdiğini kaydederek, taleplerinin gelecek hafta sonundan önce mahkemece değerlendirilmesini beklediklerini söyledi.

Acar, dava açtıklarına ilişkin yazıyı da Beykoz Belediyesine verdiklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious