Acemi avcının cüzdanı boşalacak

Acemi avcının cüzdanı boşalacak.18978
  • Giriş : 27.11.2008 / 11:57:00

Av sezonunun başlaması ile yaban keçisi avlamak üzere Mersin'e gelen yerli ve yabancı avcılar, her boş atış için 2 bin 500 YTL ceza ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mersin'de şubat ayına kadar sürecek av sezonunda, Silifke Hisardağı-Gedikdağı, Mut Kestel Dağı, Tarsus Cehennemdere ile Hopur-Topaşır yöreleri ve Anamur Orman İşletme sahası olmak üzere 5 yaban hayatı geliştirme sahasında bu sezon belirlenen kota dahilindeki 37 yaban keçisinin ihale edilen 20'si avlanacak.

Avlanma sırasında avcıların uyması gereken katı kurallar bulunuyor. Avcılar hem belirli koşulları taşıyan keçileri avlamak, hem de boşa atmamak zorunda. Çünkü, her boş atış ''cezalı atış'' kapsamına giriyor ve 2 bin 500 YTL ceza öngörülüyor.

İl Çevre ve Orman Müdürü Hasan Saday, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin'in av turizmi destinasyonu açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Bu sezon belirlenen 37 kotanın 20'sinin ihale edildiğini, birinin ise Amerikalı bir kadın avcı tarafından avlandığını belirten Saday, av sırasında uyulması gereken sıkı kurallar olduğunu, bunlara uymayan avcıların ise ''ağır bedellerle'' karşı karşıya kaldığını anlattı.

Bir yaban keçisinin ülke ekonomisine toplam getirisinin 25 bin doları bulduğunu ifade eden Saday, şöyle konuştu:

''Her avcı hayvan bedeli için ortalama 6 bin YTL ödüyor. Ancak, avlanacak yaban keçisinin 7 yaşından büyük ve boynuz uzunluğunun 90 santimetrenin altına olmaması gerekiyor. Bu kurallara uyulmadığı takdirde, yani avcı 7 yaş altı ve boynuz uzunluğu 90 santimetreden aşağı yaban keçisi vurması halinde 5 bin YTL ceza ödemek zorunda kalıyor.

Eğer avcı boş atış yaparsa yani ateş ettiği sırada avını vuramazsa 2 bin 500 YTL'lik ceza ile karşı karşıya kalıyor. Nedeni ise, atış sırasında çıkan gürültüden dolayı yörede bulunan bir yaban keçisi ürkerek düşüp telef olabiliyor. Hayvanın yaralanarak kaçması halinde ise avcıya kesilecek ceza 2 bin YTL. Vurduğu avın yavru veya dişi olması halinde bu rakam 6 bin YTL'ye çıkıyor.''

-BOYNUZUN BİR SANTİMETRESİ 100 YTL-

Saday, vurulan avın boynuz uzunluğunun 90 santimetreden büyük olması durumunda avcıların prestijlerini artırdığını ve her santimetre için 100 YTL bedel ödediğini söyledi.

ABD'nin Teksas eyaletinden gelen kadın avcı Sandra Sadler'in (66), Silifke Hisardağı-Gedikdağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'ndaki 3 gün süren av sırasında 132 santimetre boynuz uzunluğunda yaban keçisi vurduğunu anımsatan Saday, ''Sadler, bu durumda fazladan 42 santimetre boynuz uzunluğu için 4 bin 200 YTL ödedi'' diye konuştu.

Yanında bir mihmandar ve köylülerden çantacı almak zorunda olan Sadler'in bunlara da ücret ödediğini vurgulayan Saday, elde edilen gelirin yüzde 30'unun köy tüzel kişiliğine aktarıldığını kaydetti.

Önümüzdeki sezon belirlenecek kota için Tarsus Hopur-Topaşır yöresinde sayım çalışmalarına başladıklarını dile getiren Saday, kaçak avcılıkla sıkı bir şekilde mücadele ettiklerini, bu konuda da vatandaşlardan destek beklediklerini kaydetti.

Saday, ayrıca, yaban keçisi sayısının yaptıkları bilinçlendirme ve koruma çalışmaları neticesinde 2006'da 2 bin 654 iken, geçen yıl 3 bin 49'a, bu yıl ise 3 bin 300'e kadar ulaştığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*